Izraelská armáda navrhuje propustit další palestinské vězně

Generální štáb izraelských ozbrojených sil navrhuje na první pohled překvapivě vládě, aby propustila více palestinských vězňů. Chce tím vyjádřit vstřícnost předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští vězni propuštění výměnou za Gilada Šalita

Palestinští vězni propuštění výměnou za Gilada Šalita | Zdroj: Reuters

Podle izraelského levicově liberálního listu Haarec by šlo o další propuštěné Palestince, nad rámec dohodnutých 1027 vězňů za izraelského vojáka Šalita.

Armáda, která paradoxně pomáhala mnohé Palestince zatýkat a dostat do věznice, navrhuje, mezi propuštěnými byli i lidé, kteří byli odsouzeni k vyšším trestům za terorismus, ale jsou blízcí hnutí Fatah podléhajícímu Mahmúdu Abbásovi a stojícímu proti Hamásu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším propouštění palestinských vězňů informoval v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický analytik Milan Slezák

Záměrem je podle Haarecu rozšíření působnosti palestinské samosprávy na západním břehu Jordánu a předání Fatahu bezpečnostní kontrolu tam, kde má kontrolu politickou.

„Armáda se domnívá, že Abbás je velice oslaben, silnější je Hamás, který dohodl velkou výměnu vězňů. Izrael ví, že jednat musí s Abbásem, protože Hamás Izrael neuznává a odmítá se s ním bavit o budoucnosti Palestiny a o mírovém soužití obou států,“ tvrdí zahraničněpolitický analytik Milan Slezák.

Konečné slovo však mají i v Izraeli politici. Za armádním návrhem stojí levicový ministr obrany Ehud Barak, několik ministrů včetně ministra zahraničí a poradců premiéra Netanjahua však je ostře proti. Ani premiér údajně není příliš nadšen.

Podle odpůrců návrhu by měl být Abbás potrestán za to, že požádal o uznání palestinské státnosti u OSN přes varování USA a Izraele.

„Není to poprvé, kdy armáda zaujímá liberálnější postoj než politické vedení země. Například když se projednával incident s tvrdým zásahem proti aktivistické flotile, armáda tvrdila, že by se Izrael měl omluvit a zaplatit Turkům kompenzace. Politické vedení tak ale neučinilo,“ dodává Slezák.

Milan Slezák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme