Izraelská armáda obsadila Arafatovo sídlo v Ramalláhu

Izraelsko-palestinský konflikt se beznadějně prohlubuje. Během pátku si už vyžádal několik mrtvých a podle Palestinců přerostl rozsáhlou izraelskou vojenskou operací v totální válku. V Ramalláhu je na sto izraelských tanků a terčem palby se stal komplex palestinské samosprávy. Večer armáda obsadila úřad jejího šéfa Jásira Arafata. Šaronova vláda předtím předáka Palestinců označila za nepřítele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská armáda v Ramalláhu

izraelská armáda v Ramalláhu | Zdroj: ČTK

Z Jeruzaléma opět přišla zpráva o dalším sebevražedném útoku - při něm přišli o život tři lidé. Šestnáctiletá palestinská radikálka odpálila silnou nálož u vchodu do supermarketu v jeruzalémské čtvrti Kirjat Jovel. První bilance sebevražedného atentátu hovoří kromě mrtvýck i o16 zraněných. K útoku se podle libanonské televize přihlásily Brigády od Al-Aksá.

V boji proti palestinskému terorismu nasadil Izrael do nynější vojenské akce 30 tisíc vojáků a zmobilizoval 20 tisíc členů záloh. Podle premiéra Ariela Šarona bude vojenská operace dlouhodobá, obsáhne celé území autonomie a nikdo vůči ní nebude imuní. V Ramalláhu izraelská armáda obsadila sídlo předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata. Arafat tvrdí, že mu jde o život, ale že je připraven zemřít jako mučedník.

"Chtějí mě zabít, zajmout či vyhostit. Jsem připraven zemřít jako mučedník. Vybral jsem si tuto cestu v naději, že jednoho dne vztyčí syn Palestiny vlajku nad našimi mešitami," řekl Arafat v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra.

Přímo v místnostech komplexu prezidentského sídla v Ramalláhu probíhají přestřelky mezi izraelskými vojáky a příslušníky Arafatovy ochranky. Jeden z nejbližších spolupracovníků Arafata Muhammad Rašíd to řekl televizi Al-Džazíra. Televize přenáší většinu dění v komplexu v přímém přenosu. Při útoku izraelští vojáci sedm lidí zabili a 40 dalších zranili. Sám Arafat to uvedl v rozhovoru pro saúdskoarabskou televizi. Zatčeno bylo více než 70 Palestinců.

Arafat je zřejmě se dvěma spolupracovníky ve dvou místnostech v prvním patře budovy a jeho jediným spojením se světem je mobilní telefon. Izraelští vojáci vypnuli i elektřinu a vodu. Arafat je údajně podle vlastních slov v pořádku.

Ze samotného města se stalo město duchů, kde nikdo nevychází. Podle izraelského rozhlasu kontrolují vojáci celý Ramalláh i přilehlé město Al Bíra. Další jednotky jsou připraveny na okrajích jiných palestinských měst na západním břehu Jordánu.

Arafat nabídl okamžité a bezpodmínečné příměří, které nebylo ze strany Izraele přijato. Izraelský ministr obrany Benjamin Ben Eliezer řekl, že žádný palestinský terorista neunikne izraelské odvetě. Cílem útoku je podle premiéra Ariela Šarona naprostá izolace Arafata v Ramalláhu. "Nebude to jednoduchý úkol a zabere mnoho času. Ale jsme rozhodnuti zlikvidovat terorismus i jeho infrastrukturu."

Postup izraelské vlády podpořil také bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který označil Arafatovu iniciativu za jeden z nejnebezpečnějších teroristických kolosů a podle toho je třeba s ní a s Arafatem nakládat. Arafatův poradce naopak obvinil Izrael ze státního terorismu.

V Gaze se sešly palestinské frakce a dojednaly koalici v boji proti Izraeli. Prohlásil to nejmenovaný představitel hnutí Hamas. Jedna z 13 organizací, Lidová fronta pro osvobození Palestiny, kvůli izraelské ofenzívě v Ramalláhu pohrozila útoky na Izraelce kdekoli na světě. Palestinci, kteří předtím nabídli příměří se všemi podmínkami předloženými americkým emisarem Zinnim, považují postup Izraele za totální válku.

Spojené státy ostře odsoudily teroristické útoky proti Izraeli. Ministr zahraničí Colin Powell v očekávané reakci Washingtonu nešetřil ostrými slovy na hlavu palestinského předáka Jásira Arafata, kterého opět vyzval, aby zakročil proti strůjcům teroristických útoků na nevinné izraelské civilisty. Terorismu a nikoliv absence politického řešení je podle Powella hlavním důvodem současné krize.

Americká vláda chápe reakci izraelského kabinetu, nicméně apeluje na prezidenta Šarona, aby zvážil následky ozbrojených akcí v Ramalláhu. Powell zároveň sdělil, že ho Šaron v telefonickém rozhovoru ujistil, že cílem izraelské akce není zabít Jásira Arafata. Americký vyjednavač Anthony Zinni, který se pokouší zprostředkovat jednání o příměří, zůstává podle Powella nadále na Blízkém východě. Prezident Bush sleduje vývoj situace ze svého ranče v Texasu.

Olga Krupauerová, Jan Šmíd, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme