Izrael reaguje na útěk šesti doživotně odsouzených. Úřady se snaží přemístit vězně, ti se bouří

Izraelská armáda zatkla několik příbuzných šesti palestinských vězňů, kteří v pondělí utekli z věznice Gilboa na severu Izraele. Přes rozsáhlou pátrací akci zatím nebyli dopadeni. Pět z nich náleželo k radikální palestinské skupině Islámský džihád. Izraelské úřady se rozhodly přemístit vězněné členy této organizace z dalších věznic tak, aby byl v jedné cele maximálně jeden z nich.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Členové Islámského džihádu věznění v zařízení Ofer na palestinském Západním břehu Jordánu se proti nařízení o převozu vzepřeli a pohrozili, že budou-li k němu nuceni, zapálí cely a budou útočit na strážce.

Deník Haarec k tomu napsal, že vězeňská správa v Oferu nakonec od záměru ustoupila. „Prostě se jich (vězňů) bojí,“ řekl zástupce správy, jehož Haarec citoval. Šéfka izraelských věznic Katy Perryová původně oznámila, že přemístění se bude týkat 400 trestanců.

Z věznice v Izraeli uprchlo šest Palestinců odsouzených k doživotí. Unikli vykopanou chodbou

Číst článek

Převozy už začaly ze zařízení Gilboa a Megiddo, odkud jsou vězni převáženi do jiných zařízení na jihu země. V Oferu je 150 vězňů z Islámského džihádu a v průměru jsou na jedné cele po třech. Převoz zásadně odmítají a někteří už podle Haarecu na strážce zaútočili.

Izraelci vnikli do města Džanín

Vedení Islámského džihádu oznámilo, že členové zahájí hladovku, budou-li převozy vynucené. „Budeme proti zásahu proti vězňům bojovat, i kdyby nás to mělo stát život. Jsme připraveni zahájit příští týden hladovku, pokud násilnosti Izraelců proti lidem z Islámského džihádu neustanou,“ uvedlo vedení.

Izrael v noci podnikl nálet na Damašek a okolí. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti

Číst článek

Ve věznici Gilboa v noci na středu vězni patřící k radikální organizaci Hamás napadli člena vězeňské stráže – nalili na něj horkou vodu. Podle věznice muž vyvázl bez zranění.

Izraelští vojáci mezitím vnikli do palestinského města Džanín, odkud uprchlí vězni pocházeli. Přišli zatýkat i do nedaleké vesnice Arrába, ale místní Palestinci se jim v tom snažili zabránit. Jednoho z nich Izraelci postřelili na hlavě a muž byl odvezen do džanínské nemocnice se středně těžkým zraněním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme