Izraelská armáda přechodně obléhala sídlo J. Arafata

Izraelští vojáci po několik hodin obléhali rezidenci šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata. Izraelská armáda s tanky a buldozery vtrhla do Ramalláhu v noci, obklíčila Arafatovo sídlo a obsadila centrum města a zakázala do něj vstup. Podle Izraele je totiž palestinská samospráva zodpovědná za terorismus a také ho řídí. Operace byly odvetou za středeční sebevražedný atentát u Magidda, kde zahynulo 17 Židů a desítky jich byly zraněny. Stažení izraelské armády potvrdili očití svědci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Zdroj: ČTK

Vojáci prý nabídli Palestincům možnost evakuovat jejich zraněné za podmínky, že se podrobí prověrce totožnosti. Tato nabídka byla ale odmítnuta. Arafat je podle palestinských zdrojů ve své rezidenci a je v pořádku. Při ostřelování komplexu samosprávy byl zabit jeden člen Arafatovy osobní gardy a šest dalších lidí utrpělo zranění.

Podle izraelského rozhlasu armáda vyhodila do vzduchu jednu z budov Arafatova sídla. Ta byla ale údajně prázdná a nacházely se v ní zejména věznice a kanceláře. Izraelští vojáci obléhali Arafatovo sídlo letos už jednou, začátkem března při startu rozsáhlé vojenské ofenzívy na západním břehu Jordánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk: Dočasné obklíčení sídla J. Arafata

Arafat ráno novinářům řekl, že Palestince nikdo neporazí. "Žádám svět, aby se přišel podívat na tento rasismus, fašismus a masivní útok na sídlo palestinského vedení. Na palestinský národ to nebude mít vliv, naopak, zvýší to jeho odhodlanost," dodal s prsty zvednutými do vítězného V.

Podle CNN zesílí Izrael tlak na oslabení Arafatových pozic. Premiér Ariel Šaron už v minulosti řekl, že Arafat není partner pro jednání. Očekává se, že tento postoj bude hájit i na pondělním setkání s prezidentem USA Georgem Bushem.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme