Izraelská armáda se stáhla z Ramalláhu, Arafat je volný

Domácí vězení palestinského předáka Jásira Arafata skončilo. Izraelci se stáhli z Ramalláhu, kde jeho sídlo více než měsíc obléhali, výměnou za čtyři vězně, které Arafatova samospráva odsoudila za vraždu bývalého izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Iraelští vojáci jsou však stále před branami Ramalláhu a jejich tanky ráno vjely do dalšího palestinského města Tulkarm.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank

izraelský tank | Zdroj: ČTK

Stahování Izraelců předcházel odjezd americko-britského diplomatického konvoje s šesti Palestinci, jejichž mezinárodní hlídání požadoval Izrael. Převoz Palestinců z Ramalláhu do věznice s britsko-americkou ostrahou v Jerichu byl izraelskou podmínkou ukončení obléhání Arafatova sídla. Čtyři z vězňů Arafatova samospráva odsoudila za účast na vraždě bývalého izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Další dva mají být souzeni.

Podle svědků palestinské buldozery zahájily demolici silničních zátarasů postavených izraelskou armádou na přístupových cestách k Arafatovu sídlu. Arafatovo ústředí ihned po odchodu izraelských vojáků obklopily stovky Palestinců, mezi nimiž bylo množství příslušníků bezpečnostních sil, kteří oslavili odchod Izraelců pískotem a jásotem.

Arafat prošel za účasti několika stovek obyvatel Ramalláhu město a navštívil místní nemocnici, která byla v době izraelských zásahů ve velmi složité situaci. Televize Al-Džazíra citovala Arafata, který řekl, že chce nejprve procestovat západní břeh Jordánu a pásmo Gazy a že výjezd do zahraničí nepatří teď k jeho prioritám. Analytici to dávají do souvislosti s informacemi, že Izrael nezaručuje předákovi autonomie návrat, pokud odjede do zahraničí.

Krátce po stažení Izraelců byl také povolen do Arafatova sídla vstup novinářům. Arafat ve svém prvním proslovu od začátku blokády odsoudil izraelské obléhání města Betléma na západním břehu Jordánu. "Nezáleží na tom, jestli tato místnost vyletí do povětří. Podstatné je, co se děje v bazilice Narození páně. To je neodpustitelný zločin!" řekl Arafat rozechvělý vzteky novinářům. "Je to nepřijatelné pro Palestince, pro Araby, pro muslimy, pro křesťany, pro OSN, pro Spojené státy, pro Rusko," prohlásil, přičemž označil izraelské vojáky za "teroristy, nacisty a rasisty."

Izraelský premiér Ariel Šaron těsně před stažením vojsk ve středu varoval, že Izrael nezaručuje v případě vycestování do ciziny Arafatovi možnost vrátit se zpět na západní břeh Jordánu. Nebudeme nic slibovat, protože jeho odjezd znamenal vždy vlnu teroristických útoků, dodal Šaron. Izraelské jednotky vjely do Ramalláhu 29. března, kdy zahájily ofenzívu v palestinských městech vyprovokovanou předchozími palestinskými sebevražednými atentáty v Izraeli.

U baziliky Zrození Páně v Betlémě proběhla v noci jedna z nejostřejších přestřelek od chvíle, kdy před měsícem krize u kostela propukla. Při přestřelce byli údajně zraněni tři Palestinci uvnitř kostela. Podle televize Al-Džazíra otřáslo okolím baziliky několik silných výbuchů a izraelská armáda používala při přestřelce kulomety a světlicemi ozařovala celý prostor.

K výbuchům a následným požárům došlo v katolické a pravoslavné části a kostela. Přestřelky a vojenský zásah trval více než hodinu. Podle betlémského guvernéra, který se nachází v bazilice, se armáda pokusila proniknout dovnitř. Izraelci tvrzení popírají. Podle armády vojáci pouze reagovali na střelbu ozbrojenců z baziliky.

Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme