Izraelská armáda stahuje své jednotky z jižního Libanonu
Na Blízkém východě platí od dnešního rána příměří schválené Radou bezpečnosti OSN. Izraelská armáda začala se stahováním svých jednotek. Židovský stát nicméně oznámil, že chce dál udržovat vzdušnou a námořní blokádu Libanonu. A to do doby, dokud se nepodaří zabránit pašování zbraní do rukou Hizballáhu. Do svých domovů na jihu země se začaly vracet tisíce libanonských uprchlíků.
Podle zpráv světových agentur, které odkazují na bezpečnostní složky obou znesvářených stran, skutečně na jihu Libanonu utichla střelba i nálety. Bojovalo se ale do poslední minuty. Uplynulý víkend je považován za nejtěžší za celou dobu konfliktu. Na Izrael dopadlo největší množství střel Hizballáhu a pod troskami jižního předměstí Bejrútu zůstalo nejméně 16 lidí.
Na jižní předměstí Bejrútu dopadaly střely i v průběhu poslední hodiny před začátkem příměří. V tomto případě šlo ale pouze o pumy s letáky, s obsahem namířeným proti Hizballáhu a jeho roli ve válce a v Libanonu.
Izraelská bojová letadla nadále přelétají nad jihem země a velení izraelských jednotek oznámilo, že zákaz vycházení a výjimečný stav na jih od řeky Lítaní dvacet až třicet kilometrů od hranic stále platí. Podle televize CNN čtyři hodiny po příměří zabili izraelští vojáci jednoho člena Hizballáhu. Skupina bojovníků se k nim údajně přibližovala, a tak jednotka zahájila palbu. Na 30 tisíc izraelských vojáků opustí Libanon po příchodu mezinárodních sil, pravděpodobně tedy až po deseti dnech.
Tisíce uprchlíků z jihu země se zatím začaly vracet do svých domovů. Zbylé silnice a provizorní mosty jsou ucpané proudy aut. Podle svědectví Libanonců ale zatím běženci jedou pouze zjistit stav svých domovů.
"Zastavení palby je jen nadechnutím lidí, šťastných, že to skončilo a odpočinkem pro všechny, kteří bojovali. Vždyť to trvalo měsíc. Ale bojím se, že to začne nanovo," odpovídá na otázku o svých pocitech muž z Bejrútu.
Podle českého velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského nebude jednoduché okamžitě uklidnit napětí mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. "Mír se nebude rodit lehko. Ta rezoluce číslo 1701 Rady bezpečnosti, která vedla k současnému příměří, není ve své konečné podobě tak silná a robustní, jako ten původní francouzsko-americký návrh před týdnem," řekl Českému rozhlasu Žantovský.
Konflikt za sebou zanechal obrovské ztráty. 34 dnů trvající boje nepřežilo 1100 lidí na libanonské straně a 154 na straně Izraele. Nejvíce jsou válkou postiženi civilisté. Tisíce lidí jsou bez střechy nad hlavou, odkázáni na pomoc druhých.
Jak řekla televizi CNN Casandra Nelson z nevládní humanitární organizace Mercy Corps, válka, i když krátká, za sebou zanechala katastrofu obrovských rozměrů: "Téměř milion lidí uteklo před válkou z domovů. Jenom v Bejrútu je teď na padesát tisíc Libanonců bez střechy nad hlavou. Asi sedm tisíc domů a bytů bylo zničeno bombardováním, stejně jako mnoho cest, mostů, elektráren a škol. Než se dá vše do pořádku, bude to trvat měsíce, v některých případech i roky."