Izraelská armáda vyšetřuje zabití neozbrojeného Palestince

Izraelská armáda musí vyšetřovat smrt už druhého palestinského civilisty za poslední tři dny. Nejprve v Rámalláhu zemřela žena, kterou podle Palestinců otrávil slzný plyn vypálený izraelskými vojáky. Pak Izraelci na kontrolním stanovišti zastřelili mladíka, o kterém tvrdili, že je ohrožoval na životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci protestují proti bezpečnostní bariéře v Bil'ínu | Zdroj: ČTK

Podle místního tisku se armáda potýká s problémem, že vojáci střílejí na Palestince i v situacích, kdy je možné spornou situaci vyřešit bez použití zbraní.

Armádní vyšetřovatelé už zjistili, že incident se zabitým Palestincem se asi neodehrál tak, jak vojáci tvrdili. Arab sice neposlechl výzvu k zastavení, nebyl ale ozbrojený a pouze nesl láhev. V jeho těle se našlo osm střel a pálili na něj i vojáci, které ohrožovat ani nemohl.

Ženu podle Palestinců zasáhl slzný plyn v její vesnici Bil'ín, kde místní obyvatelé pravidelně protestují proti takzvané bezpečnostní bariéře. Izrael zeď staví na pozemcích, které jim zabavil. Už před dvěma lety tam Izraelci zabili bratra dotyčné ženy. Do hrudníku ho zasáhl granát se slzným plynem, když křičel protiizraelská hesla.

Vojáci tehdy tvrdili, že byl ve skupině, která házela kamení. Videozáznam i izraelské vyšetřování ale prokázaly, že to nebyla pravda. Za smrt neozbrojeného Palestince izraelské soudy nikoho nepotrestaly.

Vojenská justice se ještě zabývá případem třetího sourozence ze stejné rodiny. Toho při jedné demonstraci u Bil'ínu vojáci zadrželi, spoutali a oči mu přikryli páskou. Pak ho jeden voják držel a druhý ho zblízka střelil do nohy. Incident zaznamenali Palestinci videokamerou. Izrael původně nechtěl nikoho potrestat, případ ale vyvolal pozdvižení a vojenská prokuratura nařídila opětovné otevření případu.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme