Izraelská armáda zahájila evakuaci civilistů z Rafáhu. Může jít o přípravu operace i taktický manévr

Izraelská armáda zahájila evakuaci části Rafáhu na jihu Pásma Gazy před dlouho chystanou ofenzivou v této oblasti, informoval o tom deník Haarec a server The Times of Israel. Podle nich izraelská armáda vyzývá k evakuaci civilisty ve východní části Rafahu. Armáda ale tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdila.

Aktualizováno Rafah (Aktualizováno: 7:45 6. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinské děti si prohlížejí místo útoku na dům v Rafahu (fotografie z 27. dubna 2024)

Trosky v Rafahu (ilustrační foto) | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Lidé se mají evakuovat údajně do takzvaných bezpečných zón, jednak v oblasti blízkého města Chán Júnis a poté také v oblasti al-Mawásí na pobřeží Středozemního moře. Deník Haarec uvedl, že detaily evakuace mají k dispozici mezinárodní a palestinské humanitární organizace.

‚Musíme přivést zpět všechny.‘ Tisíce Izraelců žádaly, aby Netanjahu přijal dohodu o příměří s Hamásem

Číst článek

Pozemní vojenská operace

O rozsáhlé operaci izraelské armády v Rafáhu se hovoří už několik měsíců. Mezinárodní společenství a řada zemí včetně Spojených států naléhají na Izrael, aby ofenzivu namířenou proti bojovníkům Hamásu v této oblasti nezahajoval, dokud nedostane do bezpečí civilisty.

V pátek americký deník The Wall Street Journal napsal, že Izrael dal palestinskému teroristickému hnutí Hamás, s nímž vede od října v Pásmu Gazy válku, týden na to, aby přijal dohodu o příměří a propuštění izraelských rukojmích. Pokud tak neučiní, zahájí izraelská armáda pozemní operaci v oblasti Rafáhu.

Útok Izraele na Rafáh by způsobil obrovské škody. Velkou vojenskou operaci nelze podpořit, říká Blinken

Číst článek

Tu armáda už od loňska bombarduje, ač ne tak intenzivně jako ostatní části Pásma Gazy. Naposledy v neděli tam podle agentury AFP dva izraelské útoky zabily 16 lidí ze dvou rodin.

Izraelský ministr obrany Jo'av Galant uvedl, že pozemní vojenská operace se v Rafáhu očekává brzy. V Rafáhu je zhruba milion uprchlíků z celého Pásma Gazy, což je hlavní důvod, proč jsou obavy z případných civilních ztrát.

Jen manévr?

Deník Haarec v pondělí napsal, že aktivita izraelské armády v oblasti Rafáhu může být jen manévrem, který má zatlačit na Hamás, aby souhlasil s dohodou o příměří. Pokud by nastal pokrok v jednání, Izrael by vojenskou operaci v Rafáhu mohl zastavit.

Ve válce Izraele s Hamásem nejsou žádná dobrá řešení. Existují jen ta špatná, myslí si analytik Bureš

Číst článek

Rozhovory mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy. O víkendu jednali zástupci Hamásu v Káhiře, kde byl mimo jiné šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Ten pak odletěl do Kataru, odkud má zamířit do Izraele.

To, zda je to skutečně počátek pozemní vojenské operace, se nedá říct. Komentáře v izraelských médiích se spíše kloní k tomu, že se jedná o součást tlaku na Hamás při současných jednáních o příměří.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme