Izraelská armáda zahájila nucenou evakuaci osad

Izraelské armádě a policii se už podařilo evakuovat asi deset procent z dvou a půl tisíce židovských osadníků, kteří se odmítli dobrovolně vystěhovat z pásma Gazy. Nucené stěhování stále provázejí bouřlivé emoce, žádné vážnější střety ale zatím nebyly hlášeny. Poslední osadník by měl podle koordinátora pro odsun Evala Giladiho opustit Gazu nejpozději do 48 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střety osadníků s policisty | Zdroj: ČTK

Podle oficiálních údajů izraelských představitelů úřadů odešlo z pásma Gazy před vypršením konečné lhůty o úterní půlnoci 832 z 1550 registrovaných rodin. Čtyři z 21 židovských osad v pásmu Gazy jsou už údajně prázdné.

Dobrovolně odešli všichni obyvatelé malých osad Dugit, Nisanit, Bedolach a Pat Sadeh, v nichž se neočekával větší odpor proti evakuaci. Vojáci dosud vstoupili do čtyř osad v pásmu - Neve Dekalimu, Moragu, Bedolachu a Ganej Talu.

Na operaci nucené evakuace osad v pásmu bylo nasazeno celkem 40.000 vojáků a policistů, z toho 10.000 zasahuje jen v Neve Dekalimu, který je baštou odporu proti odsunu Izraelců z pásma. Vojáci a policisté tam vtahovují demonstranty za ruce a nohy do autobusů, které je navždy odvezou pryč.

Další neozbrojení vojáci postupují v osadě dům od domu a nařizují obyvatelům, aby je opustili. Čelí přitom demonstrantům, kteří je zahrnují výčitkami, házejí na ně hromady odpadků a pálí pneumatiky. Z hlavní synagogy v osadě zaznívá nápěv Vyznání víry, s nímž mnozí Židé vstupovali do nacistických plynových komor.

V Moragu museli vojáci nejprve prolomit barikády, které odpůrci odsunu vybudovali na přístupové cestě z převrácených kontejnerů na odpadky, z kamení a z větví. Poté vstoupili do místní synagogy, odkud začali odvádět plačící obyvatele a mladé ortodoxní židy, kteří se rozhodli jen pro pasivní odpor a nechali se vojáky vynášet do přistavených autobusů. Vojáci vyklidili také místní mateřskou školku.

První autobusy s evakuovanými osadníky i násilím odvlečenými radikálními odpůrci už projely přes přechod Kisufim na území Izraele. Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky uvedla, že izraelská armáda začala demolovat domy na severu pásma Gazy. Evakuace by měla být dokončena zhruba za dva týdny. Pak se do pásma mají nastěhovat Palestinci

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme