Izraelská armáda zatkla v Rámalláhu českou aktivistku

Izraelská armáda zatkla při nočním zátahu v palestinském Rámalláhu českou propalestinskou aktivistku. Úřady už ji z okupovaných území převezly do Izraele a čeká ji vyhoštění, protože jí vypršelo vízum pro pobyt v židovském státě. Zjistil to Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Na zatčení se kromě izraelské okupační armády podílela také speciální policejní jednotka, která v samotném Izraeli pátrá po ilegálních imigrantech.

Osmaadvacetiletá česká aktivistka Eva Nováková se na Blízkém východě pohybovala od loňského jara a povolení k pobytu v Izraeli jí vypršelo už po třech měsících.

V rámci Hnutí mezinárodní solidarity se podílela třeba na protestní kampani proti židovským radikálům, kteří obsazují palestinské domy ve východním Jeruzalémě.

Její kolegové Českému rozhlasu řekli, že vojáci Novákovou zatkli ve tři hodiny ráno v centru palestinského Rámalláhu, tedy na okupovaných územích.

Podle mírových dohod tam izraelské imigrační úřady nemají žádné pravomoci. Zadržení Novákové proto aktivisté spojují spíš s její činností, protože v poslední době prý byla jejich mluvčí.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme