Izraelská blokáda libanonského vzdušného prostoru skončila

Izrael ve čtvrtek oficiálně ukončil leteckou blokádu Libanonu, která trvala od 14. srpna, kdy vstoupilo v platnost příměří mezi ním a radikálním hnutím Hizballáh. Přispěla k tomu i pomoc německých expertů, kteří monitorují letiště v Bejrútu. Uvolnění libanonských přístavů bylo podle informací izraelských médií odloženo o 48 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piloti se radují z volného přistání na letišti v Bejrútu | Foto: AFP

Na znamení volného vzdušného prostrou zakroužilo čtyři minuty po 18 hodině místního času nad centrem Bejrútu třikrát letadlo libanonských aerolinek z Paříže a o několik minut poté přistálo na zdejším letišti. V Bejrútu už působí skupina německých leteckých a celních expertů, kteří budou pomáhat libanonským pasovým a celním úředníkům monitorovat pohyb lidí a zboží.

Oficiálně měla skončit i námořní blokáda, fakticky ale může trvat ještě 48 hodin. Do doby než francouzské válečné lodě převezmou ostrahu libanonských pobřežních vod, aby nemohlo dojít k pašování zbraní radikálnímu hnutí Hizballáh. Izraelská média to oznámila s odvoláním na premiéra vlády židovského státu Ehuda Olmerta.

Libanonský parlament zahájil přesně v okamžiku ukončení blokády zvláštní zasedání, ve kterém se vyslovil mimo jiné za úplné uskutečnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701, včetně požadavku na ukončení přeletů izraelských bojových letounů nad libanonským územím.

Smyslem blokády bylo podle Izraele zabránit dalšímu vyzbrojování Hizballáhu ze zahraničí. Libanon považoval blokádu za porušení rezoluce OSN. Jeho vláda tvrdila, že libanonská ekonomika kvůli omezení vzdušného a námořního prostrou přichází denně o 45 milionů dolarů.

Izraelská vláda ukončila blokádu i přes odpor veřejnosti, která poukazuje na to, že hlavní cíl nedávné války, tedy osvobození dvou izraelských rukojmích, zůstal nesplněn. Hizballáh zajal dva vojáky 12. července, po té následoval čtyřiatřicetidenní vojenský konflikt, který si vyžádal na 1300 mrtvých.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme