Izraelská blokáda Libanonu má pokračovat

Izrael hodlá pokračovat v blokádě Libanonu až do doby, než začnou na jihu země a na bejrútském letišti fungovat mezinárodní mírové jednotky. Izraelský premiér Ehud Olmert to uvedl při setkání se zvláštním vyslancem OSN Terje Rod Larssenem. Do země nesmí po moři ani ze vzduchu nic, co Izrael předem neschválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské jednotky se vyloďují na jihu Libanonu | Zdroj: ČTK

Situace v Libanonu se začala zklidňovat, ale v zákulisí se začala šířit nepotvrzená informace, že šíitské radikální hnutí Hizballáh dostalo přes Červený kříž třídenní ultimátum na propuštění dvou unesených izraelských vojáků.

V opačném případě by údajně došlo k obnovení vojenských operací s ještě větší ničivou silou proti Hizballáhu, než ve válce, která skončila před devíti dny. Zvláštní vyslanec OSN Terje Rod Larsen včera varoval, že příchod mezinárodních sil může trvat až tři měsíce, Larsen označil příměří za velmi křehké a vyslovil obavy z obnovení konfliktu.

Itálie potvrdila, že je připravena vyslat do Prozatímních sil OSN v Libanonu dva až tři tisíce vojáků. Mnohé další evropské země ale s příslibem vyslání vojáků stále váhají. Předsednická země Evropské unie, Finsko, proto na pátek do Bruselu svolala mimořádné zasedání ministrů zahraničí Evropské unie, které by mělo sporné otázky spojené s evropskou vojenskou misí v Libanonu projednat.

Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme