Izraelská i palestinská bezpečnost se chystají na možné násilnosti

Horečná diplomacie kolem palestinského státu na půdě OSN může vyostřit napětí na Blízkém východě. Bezpečností složky Izraele i Palestinců jsou proto v pohotovosti pro případ, že plánované demonstrace přerostou v násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích palestinského Rámalláhu | Zdroj: Reuters

Palestinci jsou smíření s tím, že Spojené státy jejich žádost o nezávislý stát zablokují. Projevu svého prezidenta Abbáse ale přesto budou věnovat mimořádnou pozornost.

Jak z palestinského Rámalláhu připoměl zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, emoce dnes mohou vyvolat dvě události. Abbásův odpolední projev před OSN, který se bude přenášet na velká plátna nejen tady v Rámalláhu, ale i ve východním Jeruzalémě. A rizikem také mohou být pravidelné páteční modlitby, po kterých z mešit najednou vyjdou do ulic tisíce Palestinců.

Izrael pro dnešek zakázal přístup k mešitě al-Aksá muslimům mladším 50 let, a Palestinci z okupovaných území se tam nesmějí pomodlit vůbec.

Kromě východní části Jeruzaléma může ke střetům dojít také v okolí židovských osad a vojenských základen na Západním břehu Jordánu.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme