Izraelská média si všímají varování EU před zhoršením vzájemných vztahů

Pokud Izrael nebude pracovat na mírovém procesu a nezaváže se k úsilí o vytvoření palestinského státu, výrazně se zhorší jeho vztahy s Evropskou unií. Tento závěr ze schůzky evropských ministrů zahraničí v Hluboké nad Vltavou je hlavní zprávou víkendových izraelských médií. Evropské varování přichází pár dní před jmenováním nové izraelské vlády vedené Benjaminem Netanjahuem. Ten vznik palestinského státu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do starého Jeruzaléma | Foto: Jiří Hošek

Izraelské zpravodajství cituje českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který varoval, že pokud se to nezmění, Evropa by musela přehodnotit svou politiku vůči Izraeli.

Lucemburský ministr Jean Asselborn to ještě upřesnil - na přístupu Izraele k založení palestinského státu bude záviset chystané posilování vztahů mezi Evropskou unií a novou jeruzalémskou vládou.

Povýšení vztahů mezi EU a Izraelem označovali přitom ještě před pár měsíci čeští vládní politici za jeden z pilířů našeho předsednictví Evropské unii. Do Prahy chtěli svolat historicky první summit Unie - Izrael. Po lednové válce v Gaze se už ale o těchto návrzích diskrétně mlčí.

Přečtěte si také:
Hluboká nad Vltavou je na dva dny centrem Evropské unie
Izrael může mít už v pondělí novou vládu
EU hrozí Izraeli přehodnocením vztahů kvůli otázce palestinského státu
EU svolala do Bruselu neformální schůzku k situaci v palestinské autonomii
Sestavení široké koalice v Izraeli brání rozdílné názory na vznik palestinského státu

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme