Izraelská odveta za palestinský sebevražedný atentát v Jeruzalémě

Izraelské oddíly v noci na dnešek vstoupily do palestinského města Betléma na západním břehu Jordánu. Operace, na které se má podílet asi 20 izraelských vojenských vozidel, je odpovědí na včerejší palestinský sebevražedný atentát v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výměna vězňů | Zdroj: ČTK

Při něm zemřelo 10 lidí a 50 dalších bylo zraněno ve chvíli, kdy palestinský policista z uprchlického tábora u Betléma vyhodil ve čtvrtek do povětří městský autobus v Jeruzalémě.

Izrael a libanonský Hizballáh provedly největší výměnu vězňů a ostatků padlých bojovníků za mnoho let. Celou operaci po dlouhých vyjednávání zprostředkovali němečtí diplomaté. Na letiště v Kolíně nad Rýnem přiletěly dva letouny: z Tel Avivu a Bejrútu. Stroj z libanonského hlavního města přepravil do Německa k výměně izraelského obchodníka Elhanana Tannenabauma a tělesné ostatky tří izraelských vojáků unesených a zabitých v Libanonu.

Poté, co izraelská strana ověřila jejich totožnost, dala souhlas s propuštěním tří desítek zajatců. Současně dostali svobodu i čtyři stovky Palestinců vězněných v izraelských žalářích. Premiér židovského státu Ariel Šaron při ceremonii za mrtvé vojáky vzkázal, že všichni potenciální únosci budou čelit izraelskému hněvu.

Milan Kopp, Martin Drtina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme