Izraelská omluva Turecku za krvavý zásah je v nedohlednu

Jednání mezi Ankarou a židovským státem o izraelské omluvě za zabití devíti Turků zatím uvízla na mrtvém bodě. Jak informuje izraelský i turecký tisk, Izrael nabízí peníze, Turecku však jde hlavně o omluvu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký půlměsíc na mešitě

Turecký půlměsíc na mešitě | Foto: Comstock Images

Obě strany mají podle oficiálních prohlášení zájem na vylepšení vztahů a atmosféře napomohla i nedávná turecká pomoc při hašení izraelského požáru. Izrael už také podle médií nabídl za každého zastřeleného odškodné sto tisíc dolarů. Ankara chce ale za razii proti flotile, která na jaře plula do palestinské Gazy, hlavně omluvu.

Kolem formulace izraelského prohlášení zatím panují rozepře. Izraelští vyjednávači Turkům navrhli, že židovský stát projeví nad krvavým incidentem „lítost“. To ale Ankara odmítla jako nedostatečné.

Nová verze počítá s tím, že by se Izrael výslovně omluvil, avšak zároveň by dodal, že vojáci stříleli „v sebeobraně“.

Podle deníku Ha‘arec chce Izrael omluvou a vyplacením odškodného také předejít mezinárodním soudním sporům. Květnovou izraelskou operaci v mezinárodních vodách totiž stále vyšetřuje komise OSN. Mezitím ale i v izraelské vládě zaznívá názor, že omlouvat se má naopak Turecko Izraeli.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme