Izraelská policie doporučila obvinit prezidenta Mošeho Kacava ze znásilnění

Několik měsíců trvá v Izraeli vyšetřování, jehož středem je samotný prezident Moše Kacav. Včera policejní složky práci na případu ukončily a doporučily státní prokuratuře podat žalobu. Na počátku byla stížnost jedné sekretářky, která Kacava obvinila, že ji sexuálně zneužil. I přes veškerá prohlášení, že jde jen o pomluvu a pomstu, nasvědčuje vše tomu, že svědomí izraelského prezidenta není přece jenom tak čisté, jak i nadále tvrdí. Hrozba veřejného civilního procesu je tedy více než reálná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Ehud Olmert a prezident Moše Kacav | Zdroj: ČTK

Dnes poprvé po letní pauze zasedal izraelský parlament. Prezident Moše Kacav však zůstal doma a podvolil se tak tlaku veřejnosti. Kritiku však vyslovili i přední politici a byli to i členové jeho politické strany, kteří hrozili bojkotem.

K původní výpovědi o sexuálním násilí se již přidaly další a jedná se tak celkem o svědectví deseti žen. Tři případy nejsou údajně promlčené a poskytují dostatek důkazů. Krom toho se objevily i záhady kolem mnoha darů a i ve finanční oblasti není vše zcela jasné. Některé informace naznačují i špiclování zaměstnanců v prezidentské kanceláři.

Právní zástupce izraelského prezidenta prohlašuje, že veškerý materiál neopravňuje k podání žaloby. Připouští však, že, pokud k tomu dojde, Moše Kacav odstoupí z funkce prezidenta státu. Prezident odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Pokud prokuratura dá strážcům zákona za pravdu, půjde o nejvážnější obvinění, jakému kdy vysoký izraelský politik čelil. Nyní šedesátiletý Kacav, který se narodil v Íránu, je ženatý, má pět dětí a šest vnoučat. V čele židovského státu stojí od roku 2000 a před soudním procesem ho chrání imunita, pokud ho nesesadí parlament.

Michal Kotyk, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme