Izraelská policie je v nejvyšší pohotovosti

Izraelská policie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. V zemi totiž sílí odpor proti vyklízení pásma Gazy. Zhruba 50 tisíc demonstrantů plánuje třídenní pochod z města Netivot do Gazy. Policisté jim v tom mají zabránit všemi prostředky. Podle informací izraelských médií přijely podpořit 20 tisíc členů pořádkových sil i armádní transportéry s vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti se střetli s izraelskými vojáky | Zdroj: ČTK

Nejvyšší "červený" stupeň pohotovosti v policejních složkách Izraele platí poprvé od vypuknutí války v Iráku v březnu 2003. Vláda země už dala jasně najevo, že od svého záměru vyklidit osady neustoupí. Plánované stahování z židovských osad má začít v polovině srpna a mělo by se dotknout zhruba osmi tisíc lidí z pásma Gazy a pěti set ze západního břehu Jordánu.

Izraelští vojáci se dnes střetli s odpůrci chystaného vyklizení pásma Gazy před lokalitou Kfar Maimon v Negevské poušti, odkud chce na 50 tisíc demonstrantů do Gazy pochodovat. Protesty měli dosud klidný charakter. V průběhu včerejšího dne a dnešní noci zazněla řada názoru proti stahování z pásma Gazy, avšak vzhledem k tomu, že na protestech vystupovali i zpěváci, tak akce připomínala až festival nebo happening. Na místě jsou celé rodiny.

Izraelský stát se ale snaží dělat maximum, aby ke střetům nedošlo. Neustále vyjednává s osadníky. Akce sice není povolená, izraelské ministerstvo vnitra ji však zatím toleruje. Pro příští stahování, které se uskuteční za necelý měsíc, připravilo izraelské vedení pro ty, kteří se odmítnou stáhnout, stovky míst v luxusních hotelech, aby dopad na osadníky nebyl tak tvrdý.

Jaromír Janev, Zuzana Gálová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme