Izraelská policie vyklidila v Hebronu dům obsazený židovskými extremisty

Izraelská policie násilně vystěhovala židovské extremisty, kteří v palestinském Hebronu protiprávně obsadili sporný dům a vyvolávali potyčky s Araby. Při zásahu utrpělo zranění asi dvacet lidí, jednomu policistovi Židé nastříkali do obličeje kyselinu. Jeden židovský terorista střílel samopalem na Palestince a dva z nich zranil. Ministr obrany Ehud Barak se pokoušel s osadnickými vůdci dohodnout dobrovolnou evakuaci budovy. K řešení ale dopolední schůzka nedospěla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hebron | Foto: www.machpela.com

K evakuaci židovských extremistů izraelská vláda vyslala na šest set vojáků a policistů. Do Hebronu přijelo také padesát sanitek - to vše v očekávání, že zásah vládních sil opět skončí krveprolitím. V uplynulých dvou dnech maskovaní osadníci i jejich děti napadali Palestince a policisty. Při střetech byly na obou stranách zraněny desítky lidí.

Izraelská vláda neskrývala obavy, že konflikt zachvátí celý západní břeh Jordánu. V Hebronu žije uprostřed 120 tisíc Arabů asi šest set židovských osadníků. Většinou patří k militantnímu křídlu náboženských sionistů. Izraelský premiér Ehud Olmert označil židovské extremisty za hrozbu pro demokracii.

Desítky židovských radikálů mezitím na protest proti evakuaci zablokovaly hlavní silnice do Jeruzaléma a svádějí tam potyčky s policií.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme