FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Izraelská policie zastavila pochod odpůrců vyklízení osad v Gaze

Izraelská policie zastavila desetitisíce osadníků a jejich stoupenců, kteří se pokusili pochodovat do pásma Gazy. V osadách se chtěli připojit k jejich obyvatelům a pokusit se zabránit jejich likvidaci, která má proběhnout už za jedenáct dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti vyklízení osad | Zdroj: ČTK

Pochod začal v úterý ve Sderotu, pokračoval do jižního Ofakimu a dále k osadám Guš Katif. Poté, co pochod vyšel z Ofakimu, osadníkům zablokovalo cestu 17.000 policistů a vojáků

Několik tisíc protestujících dostalo od rady židovských osad pokyn proniknout do pásma, ale zároveň neklást odpor v případě odhalení a zatýkání. K menším potyčkám mezi policií a demonstranty přesto došlo, ale oběma stranám se podařilo zabránit většímu násilí.

Dnes za svítání izraelská policie pozatýkala 150 odpůrců odsunu, kterým se podařilo proniknout do židovské osady Nisanit v pásmu Gazy. Kolem 40 dalších demonstrantů bylo zadrženo, když se marně pokoušeli projít do pásma přes přechod Kisufim, uvedly policejní zdroje.

Premiér Ariel Šaron v pondělí znovu upozornil demonstranty, že svého cíle nemají šanci dosáhnout. Stahování Izraelců z Gazy má začít 17. srpna. Má odsud být vyhoštěno na 8000 lidí. Izraelský stát už pro evakuaci připravil vše, od samotné likvidace osad přes náhrady osadníkům. Zároveň se zvažují žaloby na odpůrce evakuace, kteří způsobí materiální nebo jiné škody.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme