Izraelská razie v palestinském táboře v Tulkarmu trvala 45 hodin. Armáda zatkla 37 radikálů

Izraelská armáda v pátek po 45 hodinách ukončila razii v palestinském uprchlickém táboře ve městě Tulkarm na okupovaném Západním břehu. Při této operaci vojáci podle sdělení armády zabili nejméně osm palestinských ozbrojenců, našli tři desítky zbraní a několik stovek výbušných zařízení a zničili pět výroben výbušnin. Rovněž zatkli 37 hledaných palestinských radikálů, uvedl server The Times of Israel.

Tel Aviv/Tulkarm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle katarské televize Al-Džazíra šlo o jednu z nejdelších razií, které armáda na Izraelem okupovaném Západním břehu provádí téměř denně od útoku palestinského hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael 7. října.

Al-Džazíra také s odvoláním na svědky z místa uvedla, že izraelské buldozery zničily i příjezdovou silnici do tábora a že armáda ničí také domy i obchody.

Armáda v pátek oznámila, že během 45hodinové razie v Tulkarmu prohledali její vojáci tisícovku budov a našli na 400 výbušných zařízení, 27 zbraní a pět výroben výbušnin. Podle deníku Haarec tam vojáci zadrželi stovky lidí, které vyslechli, a 37 z nich zatkli.

Razii provedla armáda v uprchlickém táboře v Tulkarmu, který tam vznikl v roce 1950 a patří k nejhustěji obydleným táborům na Západním břehu. Do nich se uchýlili palestinští uprchlíci, kteří byli vyhnáni nebo sami uprchli z domovů od roku 1948 po vyhlášení státu Izrael.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu při válce v roce 1967, Palestinci ho spolu s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem chtějí jako území svého budoucího státu.

Vystěhovávání Palestinců

Razie na Západním břehu izraelská armáda výrazně zesílila loni v říjnu po teroristickém útoku hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů.

Propuštění rukojmích, státnost pro Palestince. Podle Pavla potřebuje konflikt v Gaze konkrétní cíle

Číst článek

Izrael reagoval masivním bombardováním Pásma Gazy a posléze i pozemní operací, což si podle Hamásu dosud vyžádalo téměř 25 000 mrtvých Palestinců, rovněž většinou civilistů.

Na Západním břehu zemřelo od října při raziích izraelské armády podle agentury AFP na 350 Palestinců, několik z nich zabili židovští osadníci. Vojáci tam také od 7. října na šest tisíc Palestinců zatkli.

Al-Džazíra v pátek také napsala, že mnozí Palestinci se domnívají, že operace izraelské armády zničí palestinské uprchlické tábory na Západním břehu natolik, že v nich nebude možné žít a Palestinci je opustí.

O vystěhování Palestinců z jejich území veřejně dlouhodobě hovoří i dva krajně pravicoví ministři izraelské vlády Becalel Smotrič a Itamar Ben Gvir, kteří ostrou rétorikou už před rokem podle mnohých přispěli k růstu násilností židovských osadníků vůči Palestincům na Západním břehu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme