Izraelská vláda bude poprvé po desetiletích bez náboženských stran

Skoro dva měsíce trvalo od voleb staronovému izraelskému premiéru Benjaminu Netanjahuovi sestavení příští vládní koalice. Přetahování pravicových a centristických politiků o ministerské posty a různé prebendy pro jednotlivé vládní strany by mělo dnes večer ukončit podepsání koaličních dohod. Dohady pokračují i v tuto chvíli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po volbách. | Zdroj: Reuters

Oproti předchozím vládám za uplynulá desetiletí v nové vládě nebudou žádné náboženské fundamentalistické strany. Premiér Netanjahu sice jednal se stranou Šáz, která byla členem dosavadní vlády, postavili se proti tomu dva hlavní koaliční partneři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podobě nové izraelské vlády mluvil na ČRo Plus blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Ultraortodoxní strany tak přišly nejen o ministerstva vnitra a výstavby, ale především obrovské peníze na své školy. Končí jedna éra, kdy náboženská menšina diktovala většině podle své vlastní agendy.

Dalším důležitým rysem nové vlády by mělo být to, že koalice chce zvýšit práh vstupu do parlamentu z dosavadních dvou na čtyři procenta. Vláda bude zároveň výrazně omezena co do počtu ministrů na dvacítku.

Pokračuje také trend omezování všemožných výsad pro ultraortodoxní Židy. Týkat se to bude i jejich dosavadního zproštění vojenské služby.

V izraelské společnosti panují velké naděje, že po čtyřech letech, kdy Netanjahuova vláda, stejně jako Palestinci, blokovala mírový proces, se to nyní prolomí.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme