Izraelská vláda i opozice chtějí předčasné volby

Izrael směřuje k předčasným parlamentním volbám. Dohodly se na nich klíčové opoziční i vládní strany. Většina z nich také souhlasí s termínem 4. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Podle nejnovějších průzkumů nálad izraelské veřejnosti považuje téměř polovina obyvatel za nejlepšího premiéra Benjamina Netanjahua – tedy dosavadního předsedu vlády. Daleko za ním je šéfka opoziční strany Práce Šeli Jachimovičová, pro kterou se vyslovilo asi 15 procent.

Zdá se tedy, že v tuto chvíli by zhruba vyhrály ty strany, které jsou u moci dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O shodě izraelské vlády a opozice na předčasných volbách mluvil z Jeruzaléma reportér Břetislav Tureček

Načasování předčasných voleb hraje důležitou roli. Premiér Netanjahu se snaží vyvolat volby co nejdříve a shoduje se v tom i s opoziční stranou Práce. Na druhé straně opoziční centristická Kadima se volby snaží oddálit.

Kadima je nyní s 28 křesly nejsilnější parlamentní stranou, ale skončila by až na pátém místě jen s 10 poslanci.

Spekuluje se o důvodech, které Nenatjahua vedou k předčasným volbám, když může být dál pohodlně u moci. Může jít o vnitropolitické dohady kolem zákona, který uděluje výjimku ortodoxním Židům před vstupem do armády.

Daleko zajímavěhjší je však teorie, podle níž chce mít izraelský premiér volbami znovupotvrzený mandát pro případ, že americké listopadové prezidentské volby opět vyhraje Barack Obama.

Ten má totiž s Netanjahuem špatné vztahy a proti sobě by měl na izraelské straně mnohem silnějšího soupeře, pokud by USA chtěly omezovat stávající kontroverzní Netanjahuovu politiku.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme