Izraelská vláda je v krizi

Izraelský premiér Ariel Šaron odvolal čtyři ministry. Členové ultraortodoxní strany Šas přišli o místa ve vládě, protože při včerejším hlasování v parlamentu nepodpořili ekonomické úspory. Nelíbilo se jim, že by rodiny osob, které neslouží v armádě, což bývají hlavně ultraortodoxní Židé, měly přijít o čtvrtinu přídavků. Některé agentury hovoří o vládní krizi. Šaronův kabinet dělí od neúspěchu v eventuálním hlasování o nedůvěře pouze jeden hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: ČTK/AP

Izraelská vláda je proto v krizi. Z kabinetu se pravděpodobně stáhne jak strana Šás, tak krajně pravicová strana Tórá. Důvodem je, že ministři obou stran odmítli souhlasit s plánem mimořádných ekonomických opatření, které jsou spojeny s náklady na rozsáhlou vojenskou operaci, která probíhala a dosud probíhá na západním břehu Jordánu.

Podle pozorovatelů začínají přicházet v úvahu předčasné volby. Podle analytiků v oblasti je ale stále možné, že by zítra izraelský parlament přijal krizový hospodářský plán, který prozatím odmítl. Pokud by se nepodařilo krizi vyřešit, analytici soudí, že by vzrostla role levicové Strany práce, která prosazuje umírněnější postup vůči palestinské autronomii.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme