Izraelská vláda pohrozila zastavením dodávek energie do pásma Gazy

Izraelská vláda označila pásmo Gazy za nepřátelskou entitu a vyhlásila, že zastaví poskytování elektrické energie do pásma a také paliva. Důvodem je, že ozbrojenci téměř každý den raketami ostřelují izraelské území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: AFP

Ismáíl Haníja, vůdce mezinárodně neuznané vlády radikálního hnutí Hamás v pásmu Gazy, pak zamířil do sídla hnutí Islámský džihád, aby s jeho předáky dojednal ukončení raketové střelby. Oznámila to izraelská média. Zdá se, že pokud dojde k ukončení dodávek elektřiny a paliva, situace se může znovu vyostřit.

V Izraeli je přitom na čtyřiadvacetihodinové návštěvě americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Na programu má jednání s izraelskými i palestinskými politiky o blízkovýchodní konferenci ve Washingtonu plánované na listopad tohoto roku. Riceová před příjezdem do Izraele naznačila, že cílem konference bude dosáhnout pokroku směrem ke vzniku palestinského státu. Obě jeho části, Západním břeh Jordánu i pásmo Gazy, by měly podle Riceové podléhat jednotnému vedení prezidenta Mahmúda Abbáse z hnutí Fatah.

Jaromír Janev, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme