Izraelská vláda propustí 250 palestinských vězňů

Izraelská vláda dnes schválila propuštění 250 palestinských vězňů. Podle agentury Reuters to oznámil premiér Ehud Olmert s tím, že všichni propuštění budou z řad umírněného hnutí Fatah. Izraelský kabinet tak chce podpořit pozici palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který stojí v čele Fatahu, v konfliktu s radikálním Hamasem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Zdroj: ČTK

"Myslím, že mělo cenu udělat toto gesto, protože chceme využít všechny cesty, které posílí umírněné síly v palestinských orgánech," zdůvodnil rozhodnutí vlády Olmert.

Propuštění 250 členů Fatahu, zadržovaných v izraelských věznicích, přislíbil izraelský premiér 25. června při zatím poslední schůzce s Abbásem v Egyptě. Další schůzka Olmerta s Abbásem by se mohla uskutečnit koncem příštího týdne.

Radikální Hamas nedávno násilně ovládl celé pásmo Gazy. Prezident Abbás pak sestavil dočasný kabinet, který má podporu Západu, ale Hamas ho neuznává. Izrael učinil jedno gesto dobré vůle už minulý týden, kdy uvolnil část peněz zadržených z palestinských cel.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme