Izraelská vláda prosadila zákon na pomoc politickým přeběhlíkům

Zákon, který usnadňuje přecházení poslanců z opozice do vládní koalice a naopak, prosadila v parlamentu izraelská vláda. Od březnového nástupu pravicového kabinetu Benjamina Netanjahua je to jedna z největších vnitropolitických kontroverzí. Opozice tvrdí, že premiér cítí vratkost své vlády, a proto se prý rozhodl vytvořit prostor pro přeběhlíky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Přijaté normě se říká Mofazův zákon. Předpokládá se totiž, že ho premiérův tým ušil na míru Šaulu Mofazovi, tedy prominentnímu členovi opoziční Kadimy, který pošilhával po návratu do vládního Likudu.

Účelovost zákona ale vyvolala takové pozdvižení, že se od něj distancoval i samotný Mofaz. Premiérovi veřejně řekl, že "Izraelci žijí v demokracii a nikoli na Kubě nebo v Severní Koreji".

Zákon usnadňuje odchod skupiny poslanců ze strany. Dosud jich mohla nový klub založit minimálně třetina stávající frakce, teď stačí sedm osob. Zhruba tak velký je i tábor potenciálních nespokojenců v Kadimě. Ta sice vyhrála volby, stranická šéfka Cipi Livniová ale dala přednost opozičním lavicím před spoluprací s Netanjahuem.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme