Izraelská vláda schválila propuštění první skupiny palestinských vězňů

Na veřejnost už se dostal seznam 26 Palestinců, kteří patrně už zítra vyjdou na svobodu, ačkoli jejich původním trestem za terorismus a další násilné činy bylo doživotí. Všechno je součástí obnovených mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci. Židovský stát přispěl k oživení rozhovorů právě tímto gestem, na kterém léta trval palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští Islámští džihádisté

Palestinští Islámští džihádisté | Foto: Hatem Moussa | Zdroj: ČTK

Seznam byl zveřejněn ihned poté, co izraelský vládní výbor jména odsouhlasil. O některých jménech se prý diskutovalo, někteří z vězňů byli vyřazeni a jiní naopak zařazeni. 26 jmen je čtvrtina celkového počtu. V následujících devíti měsících má být propuštěno celkem 104 vězňů.

Už z první skupiny se dá odhadovat celková skladba oné stovky. Jsou to v drtivé většině lidé, kteří byli odsouzeni na přelomu 80. a 90. let, tedy těsně před tím, než Izrael podepsal s Palestinci první mírovou dohodu. Právě proto také Palestinci trvali na jejich propuštění.

Velká většina z vězňů na seznamu má na svědomí teroristické útoky na Izraelce, dokument obsahuje i jména jejich obětí. Figurují tam však i tři Palestinci, kteří zavraždili jiné Palestince, a to za kolaboraci s Izraelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění palestinských vězňů mluvil na Radiožurnálu zahraniční redaktor Břetislav Tureček

O propouštění rozhodlo izraelské vedení a pro velkou část lidí to není vítané záležitost, reakce jsou rozporuplné. Seznamy se musejí vždy zveřejnit nejméně 48 hodin před plánovaným propouštěním. Dvoudenní lhůta je stanovena právě proto, aby pozůstalí po každé z obětí měli možnost odvolat se k Nejvyššímu soudu.

Ten teoreticky může propuštění kohokoli ze seznamu zastavit. Propuštění je však politickým rozhodnutím a v minulosti se nestalo, že by soud jakékoli propuštění zastavil.

Kdyby některého vězně odmítl propustit, Palestinci by se okamžitě ozvali s tím, že Izrael nenaplnil slíbené gesto dobré vůle. Nejinak tomu tedy s největší pravděpodobností bude i tentokrát.

Oproti předchozím případům, kdy Izraelci propuštěné vězně posadili do autobusů a odvezli do pásma Gazy nebo na západní břeh Jordánu, se zdá, že to tentokrát chtějí udělat velmi diskrétně a rozvézt je v menších skupinkách. Izrael tak chce zabránit „hrdinskému uvítání“, kterého by se vězňům od části palestinské veřejnosti dostalo.

Vláda propouštění odsouhlasila minulý týden. A i když někteří proti němu měli výhrady, uznávají, že je vhodné tyto teroristy propustit, protože to posílí úlohu palestinského prezidenta Abbáse.

Zároveň už se však ozývají výhrady Palestinců, protože Izrael včera odsouhlasil propuštění vězňů, ale zároveň také výstavbu 1200 nových osadnických bytů na okupovaných územích. Palestinci dnes mluví hlavně o tom.

Břetislav Tureček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme