Izraelská vláda se schází kvůli násilnostem židovských osadníků

Izraelská vláda má dnes naléhavou schůzku k židovským extrémistům na okupovaných palestinských územích. Včera večer židovští osadníci zranili nejméně dva vojáky. Izraelská média poukazují na skutečnost, že Židé z osad poslali házet kamení na armádu a policii i své děti. Ideologicky motivovaní osadníci tvrdí, že jim Bůh dal nejen Izrael, ale i přilehlé země, které obývají Arabové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

židovští osadníci házejí kameny na Palestince | Foto: AFP

Izraelské organizace zabývající se dodržováním lidských práv na situaci poukazují už dávno - židovští kolonisté usazení na západní břehu Jordánu stále častěji terorizují Palestince, fyzicky je napadají a ničí jejich majetek. Izraelská vláda, která skončí s předčasnými volbami, se dnes agresivitou osadníků zabývá poté, co opakovaně zaútočili i na izraelské vojáky a policisty.

K incidentu došlo včera u Hebronu, kde stále pokračují nepokoje. Armáda tam už dvakrát strhla nepovolené židovské stavby a osadníci pak začali napadat Palestince v okolí.

V pátek maskovaní židovští extremisté zaútočili i na novináře. Izraelský ministr obrany Ehud Barak prohlásil, že ze strany osadníků jde o velmi závažné pokusy o podkopání státní moci. Brutalitu židovských osadníků proti Palestincům odsoudila i Evropská unie.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme