Izraelská vládní koalice se rozpadla

Premiér Ariel Šaron požádal prezidenta Státu Izrael Moše Kacava o rozpuštění parlamentu a vyhlášení předčasných parlamentních voleb. Sám Šaron oficiálně ohlásil odchod z pravicového bloku Likud, v jehož čele stál, a založil středovou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: OSN

Kneset dnes připravoval zákony nutné pro rozpuštění parlamentu. Předčasné parlamentní volby by se měly podle izraelských zákonů konat během 3 měsíců. Ariel Šaron dosud získal 12 z nejméně 14 členů parlamentu potřebných pro svou Stranu národní odpovědnosti, aby mohla být považována za odštěpenou frakci z bývalého Likudu a měla nárok na financování ze státního rozpočtu.

Pravicový blok Likud začne rozhodovat o novém vedení ve čtvrtek. Bývalý předseda levicové strany práce Šimon Peres, který včera vedl s Arielem Šaronem dlouhá jednání, zůstane ve Straně práce. Izraelští i arabští politici v Izraeli považují situaci za naprosto novou, bouřlivou a převratnou.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme