Izraelská vojačka se soudí s novinami. Za předání tajných dokumentů dostala 3,5 roku vězení

Při úniku tajných informací do médií obvykle čelí soudnímu postihu lidé, kteří důvěrné materiály předali novinářům. Tak tomu bylo i v případě izraelské vojačky Anat Kammové, která dostala 3,5 roku vězení za předání tajných dokumentů přednímu deníku Ha'arec. Jenže teď Kammová podala žalobu o odškodné na novináře, kteří ji prý zradili a předhodili tajné službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Anat Kammová jako sekretářka vrchního velitele centrálního okruhu izraelské armády si nahrála přes 2000 dokumentů na flashdisk a vynesla je. Později je předala novináři Uri Blauovi z deníku Ha'arec. Byla přesvědčena o tom, že se v armádě dějí nepravosti a že armáda na okupovaných územích postupuje nezákonně vůči Palestincům.

Například na podzim 2008 vyšla v deníku Ha'arec velká reportáž o tom, že ačkoliv izraelský Nejvyšší soud zakázal zabíjet palestinské teroristy, kteří se vzdali nebo je bylo možné bezpečně zatknout a postavit před soud, přesto velitel centrálního okruhu umožnil zastřelení tří Palestinců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu izraelské vojačky Anat Kammové informuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Když začaly tajné služby Šin Bet a vojenská tajná služba vyšetřovat, odkud se dokumenty ztratily, došly až k počítači Anat Kammové. A deník Ha'arec poté slíbil, že ukradené materiály vrátí.

Za vynesení tajných informací Kammová původně dostala trest 4,5 roku, později jí byl snížen na 3,5 roku. Kammová se však cítí poškozená, protože měla s deníkem dohodu a teď se s novinami začala soudit. Jako odškodné požaduje v přepočtu 13 milionů korun.

Novinář deníku Ha'arec, který články podle tajných dokumentů napsal, se nejprve skrýval a několik měsíců byl v Londýně. Nakonec se do Izraele vrátil, vyvázl ale jen s trestem 4 měsíců veřejně prospěšných prací.

Anat Kammová podle většinového názoru zradila zemi, když vyzradila velmi zásadní vojenská tajenství. Hrozilo jí dokonce i obvinění z vlastizrady. Jiní se domnívají, že když se dějí nepravosti, je možné i takovým způsobem informace vynášet a zveřejňovat. Tento názor je však v Izraeli výrazně v menšině.

Břetislav Tureček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme