Izraelské firmy mapující veřejné mínění čelí podezření z předvolebních manipulací

Středeční zvolení Cipi Livnové předsedkyní největší izraelské strany má tvrdý dopad na tamní firmy, které prováděly průzkumy veřejného mínění. Livniová se dostala do čela vládní strany Kadima náskokem pouhých 431 hlasů před jejím hlavním soupeřem Šaulem Mofazem. Všechny agentury provádějící předvolební průzkumy přitom předpovídaly rozdíl v řádu mnoha tisíc hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová | Zdroj: ČTK

Velké vítězství Livniové hlásily všechny zdejší televize už ve chvíli, kdy ještě stovky členů Kadimy čekaly na odevzdání hlasovacího lístku. K firmám, které takto mohly ovlivnit konečný výsledek, patří i renomovaná společnost Dachaf. Ta chybu uznala a oznámila, že už nebude průzkumy vnitrostranických voleb nikdy provádět.

Dachaf i konkurenční týmy čelí také podezření, že koordinovaly své výstupy. Všechny totiž dlouho předpovídaly vítězství Livniové s náskokem až 20 procentních bodů. Nakonec ale šlo pouze o 1,1 procenta.

Livniová očekává, že bude pověřena sestavením příští vlády. Mofaze ale způsob jejího vítězství a mediální kampaň natolik zdrtily, že ohlásil úplný odchod z politiky.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme