Izraelské jednotky podnikly krátký výpad do Nábulusu

Izraelské jednotky vpadly do města Nábulus na západním břehu Jordánu a po několika hodinách se z něho opět stáhli. Při přestřelkách, které ve městě propukly, byli zabiti dva Palestinci. Izraelská armáda svůj postup odůvodňuje snahou zabránit teroristickým útokům a zničit teroristickou infrastrukturu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

Izraelské jednotky v posledních dnech podnikají krátké výpady do měst na západním břehu Jordánu, z nichž se dříve předtím stáhly po velké ofenzívě začátkem dubna. Guvernér města Nábulus řekl, že izraelská armáda za sebou zanechala spoušť a mnoho zničených objektů. Izraelský rozhlas citoval armádní zdroje, podle kterých šlo o bezpečnostní informaci namířenou proti infrastruktuře teroru. Podle rozhlasu bylo 11 mužů zatčeno a zničen byl také automobil s výbušninami.

Analytici v oblasti usuzují, že situaci může dále ovlivnit dnešní rozhodnutí palestinského vedení o případném propuštění generálního tajemníka Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ahmada Saadáta a finančního představitele Organizace pro osvobození Palestiny Fuáda Šúbekího z vězení v palestinském Jerichu, kde jsou pod dozorem americko-britského týmu. Saadát a Šúbekí jsou podezřelí z účasti na atentátu na izraelského ministra Rechavaama Zeeviho a z toho, že pašovali zbraně do palestinských autonomních oblastí.

Vyšetřování událostí během izraelské ofenzívy v palestinském uprchlickém táboře Džanín se komplikuje. Generální tajemník OSN totiž oficiálně rozpustil tříčlenný tým, který se měl do oblasti v nejbližších dnech vypravit. Izrael s misí nejprve souhlasil s tím, že nemá co skrývat. Později však pro její přijetí stanovil řadu podmínek. Židovský stát se také obává, že výsledky šetření by mohly být použity pro obvinění izraelských vojáků z válečných zločinů.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme