Izraelské jednotky pokračují v obsazování pásma Gazy

Napětí v blízkovýchodním pásmu Gazy, které je pod palestinskou samosprávou, se kvůli únosu izraelského vojáka dál stupňuje. Izraelská armáda v noci na dnešek zatkla na západním břehu Jordánu místopředsedu a další členy vládního hnutí Hamas. Zároveň izraelské letectvo ostřelovalo raketami silnice v táboře Chán Júnis, kde je s největší pravděpodobností rukojmí vězněný. Izraelské jednotky také začaly obsazovat severní oblast pásma Gazy, odkud jsou na izraelské území vystřelovány rakety, a zahájily tak druhou frontu ofenzivy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské tanky v pásmu Gazy | Foto: AFP

V rozsáhlé akci na palestinském území v oblasti západního břehu Jordánu zatkla izraelská armáda více než třicet představitelů radikálního hnutí Hamas včetně místopředsedy a osmi ministrů palestinské vlády.

Stíhačky izraelského letectva také několikrát přeletěly nad palácem syrského prezidenta. Jedná se o jednoznačné varování, protože Sýrie poskytuje azyl a podporu radikálním muslimům. Nejméně jednu raketu odpálili Izraelci na areál Islámské univerzity ve městě Gaza. Raketa dopadla na sportovní hřiště, nikdo nebyl zraněn.

Cílem vojenské operace Letní déšť je podle izraelské vlády výhradně osvobození izraelského vojáka Gilada Šalita uneseného v neděli palestinskými ozbrojenci.

Nejasná je smrt mladého židovského osídlence, který byl na počátku týdne údajně unesen v oblasti města Ramalláh. Jeho tělo bylo dnes během akce nalezeno u vesnice Bajtúníja jižně od Ramalláhu.

"Izraelci deklarují snahu všechny své útoky vést tak, aby co nejméně poškodili civilní obyvatelstvo. Před každým útokem rozhazují letáky, lidé opouštějí své domovy, ale musíme si uvědomit, že Gaza je malé území plné civilistů a je zcela uzavřeno. Lidé se samozřejmě bojí, jsou bez elektřiny, vody, neví, co bude dál," popisuje současnou situaci v Gaze Eliška Žigová, vedoucí Styčného úřadu České republiky pro Palestinská autonomní území.

Michal Kotyk, Lubica Bergmanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme