Izraelské jednotky znovu masivně útočí na základny Hizballáhu v jižním Libanonu

V jižním Libanonu pokračují prudké boje mezi izraelskými vojáky a příslušníky radikálního šíitského hnutí Hizballáh. Izraelská bojová letadla útočí na pozice Hizballáhu, šíitské hnutí naopak odpálilo podle svých údajů 200 raket na města v severním Izraeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda útočí na pozice Hizballáhu

Izraelská armáda útočí na pozice Hizballáhu | Foto: AFP

Jednotky Hizballáhu se postavily izraelské ofenzívě na pěti místech v libanonském pohraničním pásmu. Dosud jde o nejprudší boje za celou dobu tří týdnů trvání ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem.

Boj ze vzduchu doplňuje izraelská armáda i dělostřeleckou palbou a střelbou z bojových člunů. Potvrdily se i informace, že izraelská armáda zasáhla v severolibanonském Tripolisu další most.

Výsadek izraelského komanda unesl v noci z Baalbeku na severovýchodě Libanonu v údolí Bikáa nejméně tři bojovníky Hizballáhu. Šíitské hnutí dosud nedovolilo vstup do baalbecké nemocnice, kde se odehrál šestihodinový ozbrojený střet. Podle arabské televize Al-Džazíra byla nemocnice zničena.

Po jednodenním relativním klidu obnovil libanonský Hizballáh masivní útoky na cíle v severním Izraeli. Sirény se v Haifě ozvaly poprvé po dvou dnech. Výbuchy Kaťuší byly vzápětí slyšet z nedalekého přístavního města Akko, kde zranily dvě osoby, a z osad na severu Izraele.

Rakety explodovaly také ve městech Maalot, Roš-pina a Kyriat Šmona, kde šrapnel lehce zranil jednoho muže. Ve městech Naharia a Tiberias hoří domy, zasažené raketami.

Podle izraelského velení ale jednotky Hizballáhu s mobilními raketovými rampami zřejmě ustoupily na sever. Jejich střelba je totiž mnohem méně přesná než na počátku konfliktu před třemi týdny, kdy Hizballáh odpaloval rakety přímo z domů ve vesnicích na libanonsko-izraelské hranici.

Vedoucí izraelští představitelé mezitím znovu naznačili, že s brzkým ukončením bojů nepočítají. Premiér Ehud Olmert zopakoval, že ofenzíva skončí teprve tehdy, až budou v jižním Libanonu rozmístěny mezinárodní mírové síly s rozsáhlým mandátem. Současně vyjádřil požadavek bezpodmínečného propuštění dvou unesených izraelských vojáků a nepřímo tak odmítl jejich výměnu za arabské vězně.

Také izraelský vicepremiér Šimon Peres na jednání ve Washingtonu prohlásil, že izraelská operace proti Hizballáhu bude trvat týdny a nikoliv měsíce.

Do Libanonu proudí humanitární pomoc

Do země proudí další humanitární zásilky, které mají pomoci civilním obětem konfliktu, z nichž řada přišla o své blízké a domovy. K zemím, které je do Libanonu posílají, se přidala i Velká Británie.

Jedná se o zásilku zdravotnických potřeb, kterou vypravila dobročinná organizace IHP - International Health Partners. Je v ní na třicet tisíc balíčků základních lékařských prostředků. IHP tím reaguje na žádost Světové zdravotnické organizace.

Po veřejné výzvě shromáždila dodávky pomoci od 24 britských firem. Mluvčí IHP řekl BBC, že tato zásilka má pomoci tisícům Libanonců v bezprostředním meziobdobí, než Světová zdravotnická organizace rozjede dlouhodobější program humanitární pomoci.

IHP se loni mimo jiné podílela i na dodávkách zdravotnických potřeb pro oběti zemětřesení v Pákistánu.

O odeslání další humanitární pomoci do oblasti Blízkého východu dnes rozhodla i vláda České republiky, která uvolní 15 milionů korun. Pomoc je určena jak pro akutní případy, tak i na dlouhodobější obnovu postižených oblastí po skončení konfliktu. Česko už Libanonu věnovalo finanční pomoc ve výši pěti milionů korun a Izraelcům materiální pomoc v hodnotě dvou milionů.

Martin Dorazín, Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme