Izraelské letectvo zničilo sídlo vlády palestinského Hamásu v Gaze

Izraelské tanky a buldozery jsou jen těsně za hranicemi palestinského pásma Gazy. Hlásí to pozorovatelé televize al-Džazíra. Gazou brzy ráno otřásla série výbuchů. Některé z nich zasáhly sídlo vlády radikálního palestinského hnutí Hamás, další mířily na domy jeho čelních představitelů. Zatím nejsou známé zprávy o případných obětech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael pokračuje v útocích na palestinské cíle v pásmu Gazy | Zdroj: Reuters

Izrael útočí i na základny ozbrojenců, ale také na palestinské policejní stanice a nálet zničil i jednu mešitu.

Rakety z Gazy přes noc dále dopadaly i na území jižního Izraele. Celkem palestinští radikálové vypálili na Izrael nejméně 400 raket, jedna z nich zabila tři Izraelce. Při bombardování pásma Gazy izraelskou armádou mezitím zemřelo už 30 Palestinců.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podrobnostmi ke konfliktu se přihlásil ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

V oblasti se intenzivně bojuje už třetím dnem, a to od izraelského atentátu na vojenského velitele Hamásu, který byl reakcí na již téměř týdenní ostřelování Izraele z Gazy.

Vláda židovského státu povolala do zbraně 75 tisíc záložníků poté, co palestinské rakety doletěly do blízkosti Tel Avivu a Jeruzaléma. Izrael nevylučuje možnost pozemního zásahu v Gaze.

Deník New York Times ale informuje, že od pozemního útoku na Gazu se snaží Izraelce odradit Američané. Navenek prý stojí za židovským státem, v zákulisí ale varují, že invaze, která by zřejmě opět znamenala velké civilní ztráty, by ve výsledku posloužila Palestincům, a ne Izraeli.

O snížení napětí mezi Izraelem a hnutím Hamás mluvil pozdě večer telefonicky s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Barack Obama. Vybídl také egyptského prezidenta Muhammada Mursího, aby využil vlivu své země k uklidnění situace.

Policista hlídá zničenou kancelářskou budovu premiéra Hamásu Ismaila Haniyeha po ranním útoku Izraele na Gazu | Foto: Reuters

Kvůli izraelským útokům na pásmo Gazy bude v Káhiře mimořádně jednat Liga arabských států. O dnešní schůzku arabské ligy požádal palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Přímo do Gazy přijel tuniský ministr zahraničí Rafík Abd-as-Salám. Po egyptském premiérovi tak bude druhým arabským státníkem, jehož návštěva má povzbudit obyvatelstvo palestinské enklávy. Delegace z údajně míří ke zničenému sídlu palestinské vlády. Tam se setká se zástupci palestinského kabinetu.

Češi zatím nejsou vývojem v Izraeli ohroženi, oznámilo ministerstvo zahraničí. Lidem, kteří se do Izraele chystají, ale doporučuje zvážit nutnost cesty. Čtyřdenní návštěvu Izraele, která měla začít zítra, zrušil prezident Václav Klaus.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme