Izraelské novinářce hrozí 14 let za vynesení zpráv o zabíjení Palestinců

Izraelská bezpečnost už více než tři měsíce tajně drží v domácím vězení novinářku podezřelou z toho, že v době vojenské služby vynesla z armádního velení supertajné materiály. Uvádí to britský tisk. Prokurátor pro ni prý požaduje čtrnáctileté vězení za vlastizradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští policisté kontrolují muslimy | Foto: Břetislav Tureček

O případu Anat Kamové nesmějí kvůli cenzuře informovat izraelská média. První zprávy se objevily ve Spojených státech a v Británii.

Právě v Londýně se skrývá novinář deníku Ha'arec Uri Blau, patrně rovněž kvůli skandálnímu odhalení z nitra armády.

Blau předloni doložil, že armáda ignoruje zákaz Nejvyššího soudu vraždit palestinské radikály, pokud je možné bezpečně je zatknout.

Podle britského tisku vyšetřovatelé předpokládají, že dokumenty dokazující ilegální postup získala Kamová. Ta během vojny působila v sekretariátu jednoho generála.

Třiadvacetiletá Kamová ale popírá jakékoli nezákonné jednání. Deník Ha'arec zase trvá na tom, že důkazy pro článek o zabíjení Palestinců získal z jiného zdroje. Novinářská obec mezitím protestuje proti státní cenzuře.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme