Izraelské noviny o vztazích na Blízkém východě

O čem píší zahraniční noviny? Izraelský deník Haaretz se zamýšlí nad potlačováním palestinského terorismu. Brzy budeme muset obsadit Gazu a Rafah. Tak jako jsme před dvěma lety získali Judeu a Samarii, píše Haaretz. Z reformního tygra zpod Tater může být za chvíli mírumilovná ovečka, píše slovenský deník Sme v článku "Tygr v negližé".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Izraelský deník Haaretz se zamýšlí nad potlačováním palestinského terorismu. Někteří lidé říkají, že bychom neměli nutit palestinského vůdce, Mahmúda Abbáse, aby se vypořádal s radikály. Prý nám jde jen o palestinskou krev, píše list. Mohli bychom způsobit občanskou válku, ze které by se Palestina nikdy nevzpamatovala. Logický je ale pravý opak. Jásir Arafat měl nad palestinskými radikály kontrolu, dokud chtěl. Jeho nástupce je ale slabý. Pokud se nedokáže postavit teroristům, musíme to udělat my.

Brzy budeme muset obsadit Gazu a Rafah. Tak jako jsme před dvěma lety získali Judeu a Samarii. Píše Haaretz. Nesmíme se ale dlouho rozmýšlet. Před dvěma lety stálo Šaronovo otálení životy sto čtyřiceti Izraelců. Až izraelské vojenské jednotky vstoupí na palestinská území, bude to hlavně kvůli Mahmúdovi Abbásovi, který je zatím tak slabý, že se nemůže stát Izraeli partnerem pro mír, dodává izraelský Haaretz.

Z reformního tygra zpod Tater může být za chvíli mírumilovná ovečka, píše slovenský deník Sme v článku "Tygr v negližé". Socialisté v Budapešti a Praze totiž objevili kámen mudrců snižování daní. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsáni připravuje smělou daňovou reformu. V kuloárech se mluví o rovné dani. O trochu méně odvážně začal v Praze ministr financí Sobotka. Jeho přestavy v oblasti snížení sociálních dávek jsou ale daleko divočejší, než u Maďarů. Obě socialistické strany přitom před volbami slibovaly velké výdaje ze státního rozpočtu. Do roku 2005 vstupují s krásnou blairovskou piruetou, dodává deník.

Slovenský ekonomický zázrak tak má konkurenty. Maďarská, a hlavně česká, ekonomika jsou stále silnější. Pokud se navíc realizuje plán ODS na rovnou daň z příjmu, bude to ještě markantnější. I nedůsledné změny sousedů mohou náš náskok úplně zničit. Právě teď se pohnul vlak. Abychom za dva roky nenaříkali, že nám ujel, upozorňuje deník Sme.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme