Izraelské rozčarování po útocích v Netanji

Včerejší teroristický útok v Netanji jen dvacet kilometrů na sever od Tel Avivu otřásl nejen celým Izraelem, ale celým světem. Bilance je velmi smutná: pět Izraelců přišlo o život, čtyři lidé jsou stále ve velmi vážném stavu a celkem 19 lidí muselo být hospitalizováno. Jak útok vnímají sami Izraelci?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják zraněný při útoku Hizballáhu | Foto: AFP

Paní Sára, která bydlí v Netanji a žije střídavě v Izraeli a v Lucembursku, pro Český rozhlas přímo na místě útoku řekla: "Už jsem měla deset telefonátů. Tady z Izraele, z Evropy i z Ameriky. Od přátel i od rodiny. Všichni chtěli vědět, co se stalo a zda jsem v pořádku. Představte si, já tu byla chvilku před tím, než to bouchlo. Jak jsem slyšela, co se stalo, tak jsem se vrátila. Teď se dívám na zkázu kolem sebe a nemohu tomu uvěřit. Říkám si, že jsem se ve svých pětašedesáti letech znovu narodila."

Paul Smithe z Tel Avivu, který je členem pravicového bloku Likud, na otázku, co si myslí o útoku v Netanji, reagoval: "Jsem si jistý, že všichni politici jsou rozčarovaní. Ať nalevo, napravo nebo ve středu politické scény. Já také. Prostě jsme čekali, že bude konečně klid. Udělali jsme akt dobré vůle, stáhli jsme se z pásma Gazy a podívejte se, co se stalo. Je to hrůza."

Benjamin Goldman, který je také obyvatelem Tel Avivu, se nedomnívá, že by to bylo překvapení. "Ne, já nejsem ani překvapený, ani rozčarovaný. Prostě to tak je. Snažili jsme se vyjít vstříc, ale Palestinci toho nenechají. Prostě musí dál bojovat a vzít si všechno," myslí si Goldman.

"Můžete je nazývat třeba teroristé. Mohou si říkat, jak chtějí, ale výsledek je stejný. Vyplývá to z atmosféry nenávisti. Snad, kromě Severní Koreje, nenajdete nikde na světě tolik obrázků a fotografií s lidmi se zbraní v ruce jako na palestinských územích. Pramení to z celkového nepřátelství a tak zaútočit může kdokoliv," dodává Benjamin Goldman.

Teroristický útok v Netanji byl šok pro celý Izrael. Možná o to větší, že Izraelci si připomněli pocity, jaké měli dřív.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme