Izraelské tanky ničily domy v Gaze

Izraelské obrněné vozy a buldozery pronikly do města Rafáh, které spadá pod správu palestinské autonomie, srovnaly se zemí 50 obytných domů a dalších 20 poničili. Oběti na životech ani zranění nejsou hlášeny, sedm stovek Palestinců ale zůstalo bez střechy nad hlavou. Zásah je zřejmou odvetou za včerejší palestinský útok v pásmu Gazy, při kterém zemřeli čtyři izraelští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srážky na palestinských územích | Foto: ČTK/AP

Na likvidaci domů nasadila izraelská armáda přes deset buldozerů a obrněných vozů. Zaměřila se údajně na objekty, z nichž Palestinci v minulosti ostřelovali Izraelce nebo je používali pašeráci zbraní. Podle očitých svědků a místních bezpečnostních sil je operace kryta prudkou palbou z automatických zbraní.

Bezpečnostní zásah v Rafahu je považován za další odvetné opatření za včerejší smrt čtyř izraelských vojáků. Ti zemřeli při přestřelce s členy militantního hnutí Hamás, kteří na ně zaútočili na izraelském území nedaleko zmíněného Rafahu. V Izraeli dnes proběhly pohřby mrtvých vojáků.

K neklidné atmosféře v oblasti přispívá i aféra kolem lodi plně naložené zbraněmi pro Palestince, kterou nedávno zadrželi izraelské bezpečnostní orgány. Podle informací izraelského rozhlasu byly nalezeny dokumenty, které dokazují, že objednávku na dodání zbraní podepsal prezident palestinské autonomie Jásir Arafat. Delegace amerického Kongresu, která je v současné době na návštěve Izraele, kvůli této informaci zrušila na dnešek plánovanou schůzku s Arafatem.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme