Izraelské tanky pronikly do Hebronu

Měsíční izraelská blokáda palestinského předáka Jásira Arafata zřejmě už brzy skončí. Izraelská vláda i Arafat souhlasí s návrhem amerického prezidenta George Bushe, podle kterého získá palestinský předák svobodu pohybu výměnou za vydání čtyř vrahů izraelského ministra Zeeviho. O míru na Blízkém Východě se ale zatím nedá vůbec mluvit. Desítky izraelských tanků a obrněných vozidel totiž časně ráno pronikly do palestinského města Hebronu na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

Tanky podporovaly bojové vrtulníky, které pálily ze vzduchu z kulometů. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů a lékařů bylo zabito sedm Palestinců, včetně jednoho policisty a nejméně tří ozbrojenců. Svědkové uvedli, že izraelští vojáci prohledávají postupně jednotlivé domy, zatýkají, hledají zbraně a pokoušejí se objevit sklady výbušnin. Mimo jiné byl zadržen místní šéf militantní organizace Hamas.

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že operace následuje po sobotním útoku na židovskou osadu nedaleko Hebronu, při kterém zahynuli čtyři Izraelci.

Odlet vyšetřovací mise OSN do palestinského tábora v Džanínu na Západním břehu se odkládá o další den. Rada bezpečnosti Organizace spojených národů vyhověla už třetí žádosti Izraele o odklad. Palestinci obviňují Izraelce z masakrů, Izrael tvrdí, že v boji zahynulo pět desítek ozbrojenců. Experti OSN čekají na další pokyny v Ženevě.

Mise měla původně dorazit do Tel Avivu v neděli, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres ale telefonicky sdělil týmu OSN, že zatím nejsou v Džanínu pro misi vhodné podmínky. OSN rozšířila na žádost OSN misi o čtyři vojenské experty a odborníky na boj s terorismem. Zřejmě už příští týden se pak izraelský premiér Ariel Šaron vydá do Spojených států k jednání s prezidentem Georgem Bushem.

Podle televize Al-Džazíra přijal Arafat Bushův návrh, aby pachatele atentátu střežili britští a američtí vojáci. Ti by měli do Ramalláhu dorazit odpoledne. Prezident autonomie ale podmínil přijetí návrhu tím, že bude zrušena jeho blokáda.

Izrael podle tamního rozhlasu zase požaduje, aby americko-britskému týmu bylo vydáno šest osob - čtyři pachatelé atentátu a dále Achmad Saadát, generální tajemník Lidové fronty pro osvobození Palestiny, která atentát zorganizovala, a osoba zodpovědná za finanční prostředky v organizaci. Samospráva ale byla ochotna vydat pouze samotné pachatele a požadovali záruky bezpečného místa pro jejich zadržování.

Arafat zároveň žádá, aby izraelská armáda přestala obléhat betlémskou baziliku Zrození Páně, kde se už déle než měsíc ukrývají desítky palestinských ozbrojenců, se kterými jsou v kostele i civilisté.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme