Izraelské tanky zabily třináct Palestinců

V pásmu Gazy opět panuje velké napětí. Nejméně třináct Palestinců tam v noci na dnešek zahynulo a při zásahu izraelských tanků a helikoptér. Ze 115 raněných je dvacet lidí ve vážném stavu. O průběhu zásahu i o jeho skutečných cílech však stále kolují protichůdné informace. Palestinské radikální hnutí Hamas vyzvalo ozbrojené skupiny, aby se za krveprolití pomstily novými útoky na Izrael.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinec prchá před izraelským tankem | Foto: ČTK/AP

Nejnovější informace hovoří o tom, že tábor Chán Junis ostřelovaly desítky tanků řadu objektů. Operaci podporovaly také vrtulníky. Katarská televize Al-Džazíra s odvoláním na palestinské zdroje uvedla, že řízené střely z tanků zasáhly také nemocnici a polovinu mrtvých tvoří civilní oběti.

Palestinská samospráva označila noční akci za masakr a požádala o mezinárodní ochranu Palestinců. Podle palestinských představitelů šlo o novou přípravu na okupaci pásma Gazy, ke které by podle nich mělo dojít v době zahájení amerického útoku na Irák. Zároveň ale přiznávají, že mezi obětmi je i pět příslušníků brigád mučedníků Al-Aksá, ozbrojeného křídla Arafatova hnutí Fatah.

Arafatův poradce Nabíl abú Rudajná požádal Radu bezpečnosti OSN o mimořádnou schůzi. Má rozhodnout, zda na palestinská území vyšle mezinárodní mírovou jednotku. Situaci by podle něj měly na zvláštním setkání posoudit i arabské státy.

Izraelský rozhlas citoval armádní činitele, podle kterých izraelská armáda reagovala v uprchlickém táboře na odstřelování skupin židovských osad minomety a na střelbu z tábora proti izraelským vojákům. Izrael považuje pásmo Gazy za centrum teroristů, což Palestinci odmítají.

Analytici v oblasti poukazují na okamžité výzvy palestinských radikálů k odvetě a na fakt, že namísto aby se situace před předpokládaným zásahem Spojených států v Iráku uklidňovala, nadále roste napětí. V oblasti právě pobývá koordinátor zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana, který jednal s izraelskými představiteli a dnes se má setkat s palestinským předákem Jásirem Arafatem.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme