Izraelské úřady údajně chtějí obvinit manželku Netanjahua ze zpronevěry. Premiér to popírá

Izraelská policie údajně doporučila obvinit manželku premiéra Banjamina Netanjahua ze zpronevěry státních peněz. Podle izraelských médií je policie přesvědčená, že má dostatek důkazů k tomu, aby Sáru Netanjahovou postavila před soud. Premiér takové zprávy popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Banjamin Netanjahu s manželkou Sárou | Zdroj: Reuters

Podle izraelské policie Sára Netanjahuová mimo jiné vykazovala vyšší výdaje na vedení domácnosti premiéra, než ve skutečnosti byly. Právě tyto výdaje jsou totiž hrazené z peněz daňových poplatníků.

Podle loňské zprávy od finančního kontrolora Josefa Šapiry byly ze státních peněz mezi lety 2009 až 2013 zaplacené vysoké sumy za úklid a to i v soukromé rezidenci, kde manželský pár Netanjahuových téměř nepobývá.

Vysoké byly také účty za jídlo. Nesrovnalosti jsou také v účtech za elektrikáře, který údajně dostával vysoký plat i v době, kdy měl volno. Další podrobnosti o údajné zpronevěře státních peněz Sárou Netanjahuovou ale policie podle izraelských médií zatím nezveřejnila.

Sám izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury Bloomberg veškerá obvinění, o kterých informuje například izraelská televize Channel 2 nebo list Haaretz, odmítá.

Na své oficiální facebookové stránce premiér uvedl, že policejní zpráva neobsahuje žádný návrh na to, aby Sára Netanjahuová stanula před soudem.

Zatím tedy není jasné, jestli jsou obvinění pravdivá. Ale nebylo by to poprvé, co by se Netajahuová musela hájit před soudem. V únoru prohrála soudní spor s jedním z bývalých zaměstnanců v domácnosti, který ji obvinil, že mu běžně nadávala a urážela ho.

Taková obvinění ze strany bývalého personálu se přitom v minulosti objevily už několikrát. Sára Netanjahuová prý personál týrala svými přehnanými požadavky a návaly hněvu, a údajně v tom hrálo roli i přehnané pití alkoholu.

První takové výpovědi o tyranizování zaměstnanců se přitom objevily už během prvního funkčního období premiéra Netanjahua před 16 lety. Sára Netanjahuová podle pozorovatelů obecně není v Izraeli příliš oblíbená, tamní média ji často obviňují z extravagantních výdajů.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme