Izraelské úřady zabavily reportérům AP vybavení, o několik hodin později jim ministr nařídil ho vrátit

Izraelský ministr pro komunikace Šlomo Karhi nařídil vrátit vybavení, které jeho úřad zkonfiskoval pracovníkům agentury AP. Na síti X o tom informoval politický reportér serveru Axios. Mezi klienty AP patří katarská stanice Al-Džazíra a Karhiho úřad se při zabavení kamery a další novinářské techniky odkazoval na nový izraelský zákon, jenž činnost a vysílání katarské stanice na izraelském území zakazuje.

Tel Aviv/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jelikož si izraelské ministerstvo obrany přeje případ přezkoumat s ohledem na natáčení (Pásma Gazy z jihoizraelského Sderotu) kvůli možným rizikům pro naše jednotky, nařídil jsem nyní operaci zrušit a vybavení AP vrátit, dokud ministerstvo obrany neučiní jiné rozhodnutí,“ cituje Axios ministra pro komunikace.

Tel Aviv schválil ukončení činnosti televize Al-Džazíra v Izraeli. Obviňuje ji ze spolupráce s Hamásem

Číst článek

AP poskytovala živé záběry Pásma Gazy, kde izraelská armáda bojuje s palestinským hnutím Hamás. Podle vlastního vyjádření se však podřizovala cenzurním pravidlům izraelské armády, které zakazují médiím zachycovat pohyb jejích jednotek. Zda bude nyní moci AP své vysílání bez rizika dalších postihů obnovit, není jasné.

Krok izraelského ministerstva odpoledne kritizovali mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese i Bílý dům. Spojené státy podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Reuters v neveřejné komunikaci vyzvaly Izrael, aby své rozhodnutí zvrátil.

Associated Press se sídlem v New Yorku je jednou z největších mediálních agentur na světě, působí v téměř 100 zemích a Al-Džazíra je jedním z tisíců jejích klientů.

Izraelská vláda ukončení činnosti katarské televize jednomyslně schválila 5. května. Stanice, s níž měla vláda dlouhodobé spory ohledně pokrytí izraelských záležitostí, odmítla, že by pro bezpečnost židovského státu v době jeho války s Hamásem představovala hrozbu. Podle vlády je však proti Izraeli zaujatá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme