Izraelské vedení se pře o míru aktuální nebezpečnosti Íránu

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu prohlásil před zahraničními novináři působícími v Izraeli, že íránský jaderný program je naprostou prioritou izraelské bezpečnostní politiky. Přísné protiíránské sankce jsou podle něho na místě, musí však být podloženy věrohodnými důkazy o vojenské hrozbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun

Netanjahu se také distancoval od dosavadního šéfa tajné služby Mosad, který nevidí íránskou hrozbu tak naléhavě. Meir Dagan totiž prohlásil před pár dny během odchodu z postu ředitele Mosadu, že íránský jaderný program zbrzdila řada překážek.

Tvrdil, že Teherán nemůže získat jadernou zbraň dříve než v roce 2015. Podle místního tisku tato analýza velmi pobouřila premiéra, který se snaží údajnou íránskou hrozbu prezentovat jako naléhavé nebezpečí.

Netanjahu také řekl, že odhady tajných služeb jsou pouhými odhady. Veřejně se tak od bývalého šéfa rozvědky distancoval.

Zanedlouho skončí ve funkci i náčelník generálního štábu Gaby Aškenázi. Izraelský tisk spekuluje, že i jeho analýza Íránu se může výrazně lišit od prohlášení politiků.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme