Izraelské vedení spekuluje o útoku na Írán

Možnost izraelského útoku na Írán se opět stala jedním z hlavních politických témat židovského státu. Někteří izraelští vůdci tvrdí, že Írán představuje se svým jaderným programem hrozbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Možnost preventivního úderu prosazuje hlavně premiér Netanjahu a ministr obrany Barak. Jiní členové izraelské vlády a také šéfové tajných služeb ale před vojenskou akcí varují. Propagátoři útoku podle nich cíleně podněcují veřejné mínění.

Veřejnost je zcela rozpolcená - útok na Írán schvalují dvě pětiny Izraelců a stejně velká skupina ho odmítá. Například vicepremiér Ja'alon varuje před riziky izraelského napadení Íránu a při hádce ve vládě obvinil ministra obrany Baraka, že spekulace o útoku schválně pouští do novin.

V uplynulých dnech vyšlo najevo, že Izrael nacvičoval bombardování vzdálených cílů na italské Sardinii a ve středu židovský stát cvičně odpálil balistickou raketu schopnou nést jaderné hlavice.

Šéf íránských ozbrojených sil generál Fírúzábádí varoval, že pokud by se izraelské hrozby naplnily, židovský stát by za to těžce zaplatil.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme