Izraelské věznice opustily první stovky zadržovaných Palestinců

Izrael dnes propustil přibližně 500 palestinských vězňů. Jde o největší amnestii udělenou vězněným Palestincům za posledních deset let. Tel Aviv tak plní slib daný na summitu v egyptském Sharm al Sheiku 8.února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace za propuštění vězňů | Zdroj: ČTK

Žádný z propuštěných vězňů se podle izraelské strany nezúčastnil ozbrojených útoků na izraelské občany a nemá bezprostředně na rukách jejich krev. Jde o příslušníky hnutí Fatah, ke kterému patří i palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Izraelské autobusy převezly skupiny vězňů z věznice Keciot v Negevské poušti na pět přechodů z izraelského na palestinské území. Katarská televize Al-Džazíra ukázala záběry, jak se propuštění vězni při vstupu na palestinskou půdu krátce pomodlili a políbili zem.

Izrael nedávno jako gesto dobré vůle vůči palestinské samosprávě oznámil, že propustí celkem asi 900 palestinských vězňů. Propouštění se týká 118 Palestinců zadržovaných z "bezpečnostních důvodů" bez soudu a 382 odsouzených. Zbývajících 400 čeká svoboda v příštích týdnech.

Celkově je v izraelských věznicích či v zadržovacích táborech na 7600 Palestinců. Jeden z prominentních propuštěných vězňů vyzval v rozhovoru pro Al-Džazítu vedení samosprávy a Izrael, aby propustily i Palestince, kteří jsou vězněni v nápravném zařízení patnáct i dvacet let.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme