Izraelské vládě hrozí krize kvůli prodeji kvašeného chleba

Izraelská vláda je na pokraji krize kvůli chlebu. Fundamentalistická židovská strana Šas totiž hrozí odchodem do opozice, pokud se při nadcházejících svátcích pesach bude prodávat pečivo z kynutého těsta. Kdyby židovští radikálové hrozbu splnili, ztratil by premiér Ehud Olmert parlamentní většinu, a tím i mandát k mírovým rozhovorů s Palestinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ortodoxní Židé | Foto: Břetislav Tureček

Roznětkou sporu je čerstvý verdikt jeruzalémského soudu, že kvašený chléb se smí prodávat i během týden trvajících svátků. Rozhodnutí uvítala levice i mnozí obchodníci.

Jenže judaismus zakazuje nejen pojídání, ale i samotný pohled na kvašený produkt. Proti verdiktu proto ostře vystoupily náboženské kruhy včetně vrchního izraelského rabína Jony Mecgera.

Roztržka je poslední z řady sporů, které ukazují, jaký vliv mají židovští fundamentalisté na utváření izraelské politiky. Nedávno strana Šas hrozila odchodem z vlády pro případ, že Izrael nebude pokračovat ve výstavbě židovských osad na palestinských územích.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme