Izraelské vojenské jednotky vstoupily na palestinské území

Napětí v Izraeli a na palestinských územích pokračuje. Podle palestinských zdrojů vstoupily izraelské vojenské jednotky na pěti místech na území palestinské autonomie v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelské jednotky podporované tanky vjely na palestinské území velmi blízko k demarkační čáře.

Zároveň však pokračují snahy o uklidnění situace. Americká diplomacie jedná s oběma stranami a snaží se zamezit rozrůstání konfliktu. Podniká také kroky na vytvoření vzájemné důvěry. V Izraeli a na palestinských územích pokračuje ve své misi koordinátor zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana, který kvůli vývoji situace zrušil cestu do Libanonu.

K uzavření okamžitého příměří vyzval Palestince izraelský premiér Ariel Šaron. Zároveň na ně znovu apeloval, aby zastavili násilné akce a vrátili se k jednacímu stolu. Za dobrou základnu pro rozhovory Šaron označil zprávu mezinárodní komise vedené bývalým americkým senátorem Georgem Mitchellem, která nedávno vyšetřovala pozadí vystupňovaného palestinsko-izraelského násilí.

Izraelský premiér ale neřekl, jaký bude přístup Izraele k dalšímu židovskému osídlování na územích pod palestinskou správou. Palestinci plány na rozšiřování židovských osad rozhodně odmítají.

Jaromír Janev, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme