Izraelské vojenské jednotky vstoupily na palestinské území

Napětí v Izraeli a na palestinských územích pokračuje. Podle palestinských zdrojů vstoupily izraelské vojenské jednotky na pěti místech na území palestinské autonomie v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelské jednotky podporované tanky vjely na palestinské území velmi blízko k demarkační čáře.

Zároveň však pokračují snahy o uklidnění situace. Americká diplomacie jedná s oběma stranami a snaží se zamezit rozrůstání konfliktu. Podniká také kroky na vytvoření vzájemné důvěry. V Izraeli a na palestinských územích pokračuje ve své misi koordinátor zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana, který kvůli vývoji situace zrušil cestu do Libanonu.

K uzavření okamžitého příměří vyzval Palestince izraelský premiér Ariel Šaron. Zároveň na ně znovu apeloval, aby zastavili násilné akce a vrátili se k jednacímu stolu. Za dobrou základnu pro rozhovory Šaron označil zprávu mezinárodní komise vedené bývalým americkým senátorem Georgem Mitchellem, která nedávno vyšetřovala pozadí vystupňovaného palestinsko-izraelského násilí.

Izraelský premiér ale neřekl, jaký bude přístup Izraele k dalšímu židovskému osídlování na územích pod palestinskou správou. Palestinci plány na rozšiřování židovských osad rozhodně odmítají.

Jaromír Janev, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme