Izraelské volby skončily jen těsným vítězstvím pravicových stran

Izraelská pravice bude mít v novém parlamentu pouze 60 ze 120 křesel. Vyplývá to z neoficiálních výsledků předčasných voleb. Ještě minulý týden průzkumy pravici přisuzovaly jednoznačné ovládnutí Knesetu. Ve volební den se však levicovým a centristickým stranám podařilo zmobilizovat statisíce nerozhodnutých voličů ve svůj prospěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicový blok Likud premiéra Benjamina Netanjahua vychází z voleb vítězně

Pravicový blok Likud premiéra Benjamina Netanjahua vychází z voleb vítězně | Zdroj: Reuters

Izraelská pravice by mohla sestavit vládu s podporu 60 poslanců, totéž by se ovšem mohlo podařit levici společně s centristy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky voleb přiblížil zpravodaj Břetislav Tureček

V Knessetu bude mít blok Likud-Izrael je náš domov 31 poslaneckých mandátů, s 19 křesly centristická formace Budoucnost existuje, třetí místo s 15 mandáty patří Straně práce, ultraortodoxní Šas má 11 křesel stejně jako sionistický Židovský domov, strana má 6 mandátů a strana Vpřed 2 poslance.

Velkým překvapením je druhé místo centristické strany Ješ Atid, kterou teprve loni založil bývalý televizní moderátor Jair Lapid.

A třetí je Strana práce. Její šéfka Šeli Jachimovičová dokonce doufá, že levicovým a středovým stranám podaří sestavit koalici, která Netanjahua odsune do opozice.

V Izraeli se mluví o tom, že Netanjahu udělal chybu, když se jeho Likud spojil se stranou Izrael je náš domov. Prý kvůli tomu ztratil hodně hlasů.

Zástupci levicových stran zase prohlašují, že jejich velký volební zisk je odmítnutím dosavadní vládní ekonomické politiky, odmítnutím velkého vlivu osadníků a pravicových radikálů. Volby podle nich byly také protestem proti zablokování mírového procesu ze strany Netanjahua.

Izraelský premiér v povolebním projevu připomněl jadernou hrozbu z Íránu

Číst článek

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme